18th Parliament of Ontario
The 18th Legislative Assembly of Ontario was in session from October 30, 1929, until May 16, 1934, just prior to the 1934 general election. The majority party was the Ontario Conservative Party led by George Howard Ferguson.
George Stewart Henry replaced Ferguson as party leader and Premier in December 1930 after Ferguson was named Canadian High Commissioner in London.
Thomas Ashmore Kidd served as speaker for the assembly.[1]
Members elected to the Assembly
Italicized names indicate members returned by acclamation.
Addington: William David Black Algoma: John Morrow Robb Beaches: Thomas Alexander Murphy Bellwoods: Thomas Hamilton Bell Bracondale: Arthur Russell Nesbitt Brant County: Harry Corwin Nixon (Prog) Brantford: William George Martin Brockton: Frederick George McBrien Brockville: Hezekiah Allan Clark Bruce North: Frederick Wellington Elliott Bruce South:[a 1] William John MacKay Carleton: Adam Holland Acres Cochrane North: Albert Victor Waters Dovercourt: Samuel Thomas Wright Dufferin: Thomas Kerr Slack (Prog) Dundas: George Holmes Challies Durham: William John Bragg Eglinton: Alvin Coulter McLean Elgin East: Herbert James Davis Elgin West: Charles Edmund Raven Essex North: Paul Poisson Essex South: Austin Burton Smith Fort William: Franklin Harford Spence Frontenac—Lennox: Charles Wesley Hambly Glengarry: James Alexander Sangster Greenwood: George Joseph Smith Grenville: George Howard Ferguson Grey North: David James Taylor (Prog) Grey South: Farquhar Robert Oliver (UFO) Haldimand: Richard Nixon Berry Halton: Thomas Aston Blakelock Hamilton Centre: Thomas William Jutten Hamilton East: William Morrison Hamilton West: Frederick Thomas Smye Hastings East: James Ferguson Hill Hastings North: John Robert Cooke Hastings West: William Henry Ireland | High Park: William Alexander Baird Huron North: Charles Alexander Robertson Huron South: William George Medd (Prog) Kenora: Earl Hutchinson Kent East: Philip James Henry Kent West: Archibald Clement Calder Kingston: Thomas Ashmore Kidd Lambton East: Thomas Howard Fraleigh Lambton West: Andrew Robinson McMillen Lanark North: John Alexander Craig Lanark South: James Alexander Anderson Leeds: Frederick James Skinner Lincoln: Sidney James Wilson Manitoulin: Alvin Edwin Graham Middlesex North: Fred Van Wyck Laughton Middlesex West: Lloyd William Morgan Freele Muskoka: George Walter Ecclestone Niagara Falls: William Gore Willson Nipissing: Henri Morel Norfolk: John Strickler Martin Northumberland: Frederick John McArthur Ontario North: James Blanchard Ontario South: William Edmund Newton Sinclair Ottawa East: Louis Côté Ottawa South: Arthur Ellis Oxford North: David Munroe Ross (L-Prog) Oxford South: Robert Andrew Baxter Parkdale: William Herbert Price Parry Sound: George Vernon Harcourt Peel: Thomas Laird Kennedy Perth North: Joseph Dunsmore Monteith Perth South: David Bonis Peterborough City: James Fordyce Strickland Peterborough County: Thomas Percival Lancaster Port Arthur: Donald McDonald Hogarth | Prescott: Joseph St. Denis (I-Con) Prince Edward: Horace Stanley Colliver Rainy River: William Herbert Elliott (I-Con) Renfrew North: Edward Arunah Dunlop Renfrew South: Thomas Patrick Murray Riverdale: George Oakley Russell: Charles Avila Séguin St. Andrew: Ephraim Frederick Singer St. Catharines: Edwin Cyrus Graves St. David: Wilfred Heighington St. George: Henry Scholfield St. Patrick: Edward Joseph Murphy Sault Ste. Marie: James Lyons Simcoe Centre: Leonard Jennett Simpson Simcoe East: William Finlayson Stormont: Duncan Alexander McNaughton Sturgeon Falls: Albert Zenophile Aubin Sudbury: Charles McCrea Timiskaming: Angus John Kennedy Victoria North: William Newman Victoria South: Wellesley Wilson Staples Waterloo North: Sydney Charles Tweed Welland: Marshall Vaughan Wellington Northeast: George Alexander McQuibban Wellington South: Lincoln Goldie Wentworth North: Alex Laurence Shaver Wentworth South: Thomas Joseph Mahony Windsor West: John Frederick Reid Woodbine: George Sylvester Shields York East: George Stewart Henry York North: Clifford Case York South: Leopold Macaulay York West: Forbes Godfrey
|
- ^ election deferred to November 27, 1929, due to the death of Alexander Patterson Mewhinney the day before Election Day
Timeline
Party | 1929 | Gain/(loss) due to | 1934 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Death in office | Resignation as MPP | Byelection gain | Byelection hold | ||||
Conservative | 90 | (9) | (3) | 7 | 85 | ||
Liberal | 13 | 3 | 16 | ||||
Progressive | 4 | 4 | |||||
Liberal–Progressive | 1 | 1 | |||||
United Farmers | 1 | 1 | |||||
Labour | 1 | 1 | |||||
Independent-Conservative | 2 | 2 | |||||
Vacant | – | 2 | 2 | ||||
Total | 112 | (7) | (3) | 3 | 7 | 112 |
Seat | Before | Change | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Date | Member | Party | Reason | Date | Member | Party | |
Nipissing | June 30, 1930 | Henri Morel | █ Conservative | Chose to stand for Nipissing in the 1930 federal election | October 29, 1930 | Charles Robert Harrison | █ Conservative |
Lanark South | August 3, 1930 | James Alexander Anderson | █ Conservative | Died in office | October 29, 1930 | Egerton Reuben Stedman | █ Conservative |
Waterloo South | July 12, 1930 | Karl Kenneth Homuth | █ Conservative | Chose to stand for Waterloo North in the 1930 federal election | October 29, 1930 | Norman Otto Hipel | █ Liberal |
Perth South | July 19, 1930 | David Bonis | █ Conservative | Died in office | October 29, 1930 | Charles Edward Richardson | █ Conservative |
Hamilton West | November 15, 1930 | Frederick Thomas Smye | █ Conservative | Died in office | February 11, 1931 | D'Arcy Argue Counsell Martin | █ Conservative |
Grenville | December 15, 1930 | George Howard Ferguson | █ Conservative | Appointed Canadian High Commissioner in London | February 11, 1931 | James Alfred Sanderson | █ Conservative |
Norfolk | May 13, 1931 | John Strickler Martin | █ Conservative | Died in office | July 8, 1931 | Arthur Campbell Burt | █ Conservative |
Wellington South | September 19, 1931 | Lincoln Goldie | █ Conservative | Died in office | November 18, 1931 | Duncan Paul Munro | █ Liberal |
York West | January 6, 1932 | Forbes Godfrey | █ Conservative | Died in office | May 28, 1932 | Henry Isaac Price | █ Conservative |
Kent East | August 13, 1933 | Philip James Henry | █ Conservative | Died in office | January 3, 1934 | Douglas Munro Campbell | █ Liberal |
Renfrew North | January 1, 1934 | Edward Arunah Dunlop | █ Conservative | Died in office | █ Vacant | ||
Perth North | January 8, 1934 | Joseph Dunsmore Monteith | █ Conservative | Died in office | █ Vacant |
External links
- Members in Parliament 18 Archived 2011-06-11 at the Wayback Machine
References
- ^ "Speakers of the Legislative Assembly of Ontario". Legislative Assembly of Ontario. Archived from the original on 2014-08-01. Retrieved 2014-08-27.
- v
- t
- e
- 1st (1867–1871)
- 2nd (1871–1874)
- 3rd (1875–1879)
- 4th (1879–1883)
- 5th (1883–1886)
- 6th (1886–1890)
- 7th (1890–1894)
- 8th (1894–1898)
- 9th (1898–1902)
- 10th (1902–1904)
- 11th (1905–1908)
- 12th (1908–1911)
- 13th (1911–1914)
- 14th (1914–1919)
- 15th (1919–1923)
- 16th (1923–1926)
- 17th (1926–1929)
- 18th (1929–1934)
- 19th (1934–1937)
- 20th (1937–1943)
- 21st (1943–1945)
- 22nd (1945–1948)
- 23rd (1948–1951)
- 24th (1951–1955)
- 25th (1955–1959)
- 26th (1959–1963)
- 27th (1963–1967)
- 28th (1967–1971)
- 29th (1971–1975)
- 30th (1975–1977)
- 31st (1977–1981)
- 32nd (1981–1985)
- 33rd (1985–1987)
- 34th (1987–1990)
- 35th (1990–1995)
- 36th (1995–1999)
- 37th (1999–2003)
- 38th (2003–2007)
- 39th (2007–2011)
- 40th (2011–2014)
- 41st (2014–2018)
- 42nd (2018–2022)
- 43rd (2022–present)