Nigeria at the 2018 Summer Youth Olympics
Sporting event delegation
Nigeria at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | NGR |
NOC | Nigeria Olympic Committee |
Website | http://www.nigerianoc.org/ |
in Buenos Aires, Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 17 in 8 sports |
Medals Ranked 48th |
|
Summer Youth Olympics appearances (overview) | |
Nigeria participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
Athletics
- Boys
- Track and road events
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Alaba Akintola | 100 m | 10.76 | 2 | 10.24 | 2 | 21.00 |
- Field events
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Ineh Oritsemeyiwa | Triple jump | 16.34 | 2 | 15.51 | 6 | 31.85 |
- Girls
- Track and road events
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Rosemary Chukuma | 100 m | 12.03 | 3 | 11.17 | 1 | 23.20 | |
Favour Ofili | 400 m | 57.51 | 13 | 55.51 | 5 | 1:53.02 | 10 |
- Field events
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Victory George | Long jump | 5.58 | 11 | 5.71 | 11 | 11.29 | 11 |
Badminton
Nigeria was given a quota to compete by the tripartite committee.[1]
- Girls' singles – 1 quota
- Singles
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Aminat Oluwafunke Ilori | Girls' Singles | Chaiwan (THA) L (1–21, 4–21) | Jiménez (DOM) L (17–21, 9–21) | Ambalangodage (SRI) L (8–21, 9–21) | 4 | did not advance | 9 |
- Team
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Team Epsilon Aminat Oluwafunke Ilori (NGR) Chen Shiau-cheng (TPE) Fabricio Farias (BRA) Nguyễn Hải Đăng (VIE) Tomas Toledano (ESP) Goh Jin Wei (MAS) Vlada Gînga (MDA) Nazlıcan İnci (TUR) | Mixed Teams | Alpha (MIX) L (98–110) | Zeta (MIX) L (89–110) | Delta (MIX) W (110–108) | 4Q | Omega (MIX) L (102–110) | did not advance | 5 |
Boxing
- Girls
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / RM | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Adijat Gbadamosi | -51 kg | Bye | Stoeva (BUL) W 4–1 | La Piana (ITA) L 0–5 | |
Fatimo Aramokola | -60 kg | Lawson (AUS) L 0–5 | did not advance | 5 |
Canoeing
Nigeria qualified two boats based on its performance at the 2018 World Qualification Event.[2]
- Girls' C1 - 1 boat
- Girls' K1 - 1 boat
- Girls
Athlete | Event | Qualification | Repechage | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Blessing Toboh Amusar | C1 sprint | 2:28.59 | 9 | 2:34.37 | 3 | Gonczol (HUN) L 2:32.75 | did not advance | |||
C1 slalom | 2:01.24 | 10 | DNF | 8 | Hein (USA) L DSQ | did not advance | ||||
K1 sprint | 1:41.04 | 11 | DSQ | 11 | did not advance | |||||
K1 slalom | 1:23.53 | 7 | Bye | Bello (NGR) W 1:25.00 | Lewandowski (GER) L 1:24.21 | did not advance | ||||
Ayomide Emmanuel Bello | C1 sprint | 2:32.35 | 10 | 2:25.62 | 1 | Fayzieva (UZB) L 2:23.12 | did not advance | |||
C1 slalom | 1:31.18 | 5 | Bye | Marusava (BLR) W 1:35.15 | Delassus (FRA) L 1:34.03 | did not advance | ||||
K1 sprint | 2:11.61 | 15 | 2:14.68 | 8 | D'Estefano (ARG) L DSQ | did not advance | ||||
K1 slalom | 1:25.73 | 11 | 1:29.99 | 6 | Amusar (NGR) L 1:29.12 | did not advance |
Golf
Nigeria received a quota of two athletes to compete by the tripartite committee.[3]
- Individual
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | Score | Total | Rank | Score | Par | Rank | ||
Georgia Oboh | Girls' Individual | 81 (+11) | 25 | 82 (+12) | 163 | 29 | 71 (+1) | 234 | 2 | 234 | +24 | 22 |
Jordan Thompson | Boys' Individual | 101 (+31) | 32 | 87 (+17) | 188 | 32 | 89 (+19) | 277 | 31 | 277 | +67 | 31 |
- Team
Athletes | Event | Round 1 (Fourball) | Round 2 (Foursome) | Round 3 (Individual Stroke) | Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Girl | Boy | Total | Rank | Score | Par | Rank | ||
Georgia Oboh Jordan Thompson | Mixed team | 71 (+1) | 30 | 79 (+9) | 25 | 76 | 87 | 163 (+23) | 31 | 313 | +33 | 30 |
Table tennis
Nigeria qualified one table tennis player based on its performance at the African Continental Qualifier.[4]
- Girls' singles - Esther Oribamise
Weightlifting
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Islamiyat Yusuf | Girls' -58 kg | 78 | 4 | 95 | 4 | 173 | 4 |
Wrestling
Based on its performance at the 2018 African Cadet Championships Nigeria has two female wrestlers in a qualifying position.[5][6]
Key:
- VFA – Victory by Fall
- VSU – Without any points scored by the opponent
- VSU1 – With point(s) scored by the opponent
- VPO – Without any points scored by the opponent
- VPO1 – With point(s) scored by the opponent
Athlete | Event | Group stage | Final / RM | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | |||
Christianah Ogunsanya | Girls' freestyle −43kg | Martinez (BRA) L 9 – 6 VFA | Vigouroux (FRA) L 0 – 1 VPO | Nazarova (AZE) L 0 – 6 VFA | Shilson (USA) L 0 – 2 VFA | 5 Q | Derry (NZL) W WO | 9 |
Sunmisola Balogun | Girls' freestyle −65kg | Nabaina (CMR) W 10 – 0 VSU | Vesso (EST) W 7 – 0 VPO | Chudyk (UKR) L 1 – 2 VPO1 | Sghaier (TUN) W 9 – 0 VPO | 2 Q | Tamir (MGL) L 4 – 15 VSU1 | 4 |
References
- ^ "Youth Olympic Qualifiers updated 8 June WS" (PDF). Badminton World Federation. Retrieved 24 June 2018.
- ^ "Nine countries set to make YOG canoeing debut". International Canoe Federation (ICF). 21 April 2018. Retrieved 14 May 2018.
- ^ "Qualification and Rankings". IGF. 30 May 2018. Archived from the original on 21 May 2018. Retrieved 1 June 2018.
- ^ "Rising to the challenge, Esther Oribamise qualifies for 2018 Youth Olympic Games". ITTF. 17 April 2017. Retrieved 2 August 2017.
- ^ "2018 African Championships". UWW. 11 February 2018. Retrieved 19 February 2018.
- ^ "Qualification System: Wrestling" (PDF). UWW. 11 October 2017. Retrieved 27 January 2018.
- v
- t
- e
Nations at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Cameroon
- Cape Verde
- Central African Republic
- Chad
- Comoros
- Democratic Republic of the Congo
- Republic of the Congo
- Djibouti
- Egypt
- Equatorial Guinea
- Eritrea
- Eswatini
- Ethiopia
- Gabon
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea‑Bissau
- Ivory Coast
- Kenya
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritania
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé and Príncipe
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- Somalia
- South Africa
- South Sudan
- Sudan
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua and Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Kitts‑Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent‑Grenadines
- Suriname
- Trinidad‑Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Bhutan
- Brunei
- Cambodia
- China
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- North Korea
- South Korea
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia‑Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Kosovo
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine