Cuba at the 2018 Summer Youth Olympics
Sporting event delegation
Cuba at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | CUB |
NOC | Cuban Olympic Committee |
Website | https://www.olympic.org/cuba |
in Buenos Aires, Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 19 in 7 sports |
Medals Ranked 16th |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Cuba participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
Medals
Medals awarded to participants of mixed-NOC (combined) teams are represented in italics. These medals are not counted towards the individual NOC medal tally.
|
|
Archery
Cuba qualified one archer based on its performance at the American Continental Qualification Tournament.[1]
- Individual
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Hazael Jesus Rodríguez Valero | Boys' Individual | 660 | 19 | Dalpatadu (SRI) L 5–6 | did not advance | 17 |
- Team
Athletes | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Hazael Jesus Rodríguez Valero (CUB) Catalina Gnoriega (USA) | Mixed team | 1302 | 7 | Kang (PRK) Vaca Cordero (MEX) L 0–6 | did not advance | 17 |
Athletics
- Boys
- Field events
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Lester Lescay | Boys' long jump | 7.65 | 2 | 7.89 | 1 | 15.54 | |
Jordan Díaz | Boys' triple jump | 17.14 | 1 | 17.04 | 1 | 34.18 | |
Niesterle Alejand Castillo Castillo | Boys' shot put | 18.66 | 6 | 18.54 | 7 | 37.20 | 7 |
- Girls
- Track and road events
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Keily Linet Pérez Ibáñez | Girls' 100 metre hurdles | 13.96 | 6 | 13.49 | 6 | 27.45 | 6 |
- Field events
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Rosaidi Robles Naranjo | Girls' pole vault | 3.45 | 11 | 3.62 | 9 | 7.07 | 10 |
Zulia Hernández | Girls' triple jump | 12.45 | 10 | 12.28 | 12 | 24.73 | 10 |
Melany Matheus | Girls' discus throw | 53.70 | 1 | 54.95 | 1 | 108.65 | |
Alegna Osorio Mayarí | Girls' hammer throw | 63.69 | 8 | 63.31 | 4 | 127.00 |
Beach volleyball
Cuba qualified a boys' team based on their performance at the 2018 Central Zone U19 Championship.[2]
- Boys' tournament - 1 team of 2 athletes
Athletes | Event | Preliminary round | Round of 24 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | |||
Ayon Alayo | Boys' | J Bello–Bello (GBR) L 1-2 Krovon–Ariyata (TOG) W 2-0 Jorge–Gonza (PAR) W 2-0 | 2 | Santiago–Rivera (PUR) W 2-1 | Veretiuk–Shekunov (RUS) W 2-1 | Streli–Hajós (HUN) L 1-2 | did not advance |
Judo
- Bronze medal match: Kimy Bravo vs. Javier Peña (on top)
- Individual
Athlete | Event | Preliminary round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Rep 1 | Rep 2 | Rep 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Kimy Bravo | Boys' 66 kg | João Santos (BRA) W 01-00s2 | Antonio Tornal (DOM) L 00s1-10s1 | did not advance | Loreince Nanekoula (GAB) W 10-00s2 | Jamshed Sulaimoni (TJK) W 01s2-00s2 | João Santos (BRA) W 01s2-00s2 | Javier Peña (ESP) L 01-11 | 4 | |
Nahomys Acosta | Girls' 52 kg | — | Sosorbaram Lkhagvasüren (MGL) L 00-10 | did not advance | Milana Charygulyyeva (TKM) W 10-00s1 | Nemesis Candelo (PAN) W 10-00s1 | Mireille Andriamifehy (MAD) W 10-00 | Veronica Toniolo (ITA) W 01s1-00s1 |
- Team
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Team Los Angeles Soniya Bhatta (NEP) Ariel Shulman (ISR) Nahomys Acosta Batte (CUB) Turpal Djoukaev (FIN) Saskia Brothers (AUS) Georgios Balarjishvili (CYP) Raffaela Igl (GER) Alin Bagrin (MDA) | Mixed team | Team Seoul (MIX) W 5–3 | Team Athens (MIX) L 3–5 | did not advance | 5 | |
Team Montreal Houda Faissal Abdourahman (DJI) Nemesis Candelo (PAN) Szofi Ozbas (HUN) Ester Svobodova (CZE) Oleh Veredyba (UKR) Kimy Bravo Blanco (CUB) Rhys Allan (AUS) Julian Gutierrez (MEX) | Team Beijing (MIX) L 2–5 | did not advance |
Rowing
Cuba qualified two boats based on its performance at the American Qualification Regatta.[3]
- Boys' single sculls - 1 athlete
- Girls' single sculls - 1 athlete
Triathlon
Cuba qualified one athlete based on its performance at the 2018 American Youth Olympic Games Qualifier.[4]
- Individual
Athlete | Event | Swim (750m) | Trans 1 | Bike (20 km) | Trans 2 | Run (5 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alejandro Rodríguez Díez | Boys | 10:47 | 0:31 | 29:16 | 0:27 | 16:39 | 57:40 | 22 |
Niuska Figueredo Bringa | Girls | 10:29 | 1:16 | 32:48 | 0:57 | 20:33 | 1:06:03 | 26 |
- Relay
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250m, Bike 6.6 km, Run 1.8 km) | Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Americas 4 Niuska Figueredo Bringa (CUB) Pedro Boff da Silva (BRA) Enya Noel (GRN) Alejandro Rodríguez Díez (CUB) | Mixed Relay | 24:22 (15) 22:05 (11) 26:21 (13) 23:29 (12) | 1:36:17 | 12 |
Wrestling
Key:
- VFA – Victory by Fall
- VSU – Without any points scored by the opponent
- VSU1 – With point(s) scored by the opponent
- VPO – Without any points scored by the opponent
- VPO1 – With point(s) scored by the opponent
Athlete | Event | Group stage | Final / RM | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | |||
Yetzis Camila Ramírez Marquez | Girls' freestyle −65kg | Capezan (ROU) L 0 – 11 VSU | Escamilla (MEX) W 2 – 1 VPO1 | Tamir (MGL) L 0 – 5 VFA | Zhou (CHN) L 0 – 10 VSU | 4 Q | Sghaier (TUN) L 1 – 1 VPO1 | 8 |
Milaimys de la Cari. Marín Potrille | Girls' freestyle −73kg | Kagami (JPN) W 4 – 1 VPO1 | Fridlund (SWE) W 8 – 0 VPO | White (CAN) W 10 – 0 VSU | Ludgate (ASA) W 8 – 0 VFA | 1 Q | Machuca (ARG) W 4 – 0 VFA |
References
- ^ "Cuba, Canada, Brazil and Dominican Republic qualify Youth Olympic places". World Archery Federation. Retrieved 15 May 2018.
- ^ "Cuba and Puerto Rico claim Olympic beach berths". NORCECA. 28 May 2018. Retrieved 2 June 2018.
- ^ "2018 Youth Olympic Games Rowing Places Obtained" (PDF). FISA. 25 April 2018. Retrieved 14 May 2018.
- ^ "Results: 2018 Salinas CAMTRI Triathlon American YOG Qualifier". ITU. 1 July 2018. Retrieved 1 July 2018.
- v
- t
- e
Nations at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Cameroon
- Cape Verde
- Central African Republic
- Chad
- Comoros
- Democratic Republic of the Congo
- Republic of the Congo
- Djibouti
- Egypt
- Equatorial Guinea
- Eritrea
- Eswatini
- Ethiopia
- Gabon
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea‑Bissau
- Ivory Coast
- Kenya
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritania
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé and Príncipe
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- Somalia
- South Africa
- South Sudan
- Sudan
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua and Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Kitts‑Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent‑Grenadines
- Suriname
- Trinidad‑Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Bhutan
- Brunei
- Cambodia
- China
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- North Korea
- South Korea
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia‑Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Kosovo
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine