UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası |
---|
Fransız Julien Absalon, genel cross-country serisini 7 kez kazanmıştır. |
Resmî adı | UCI Mountain Bike World Cup |
---|
Durumu | Aktif |
---|
Yıl | Yıl ortası |
---|
Başlangıcı | 1991 |
---|
Sıklığı | Yıllık |
---|
Düzenleyici | UCI |
---|
Sponsor | Mercedes-Benz |
---|
Resmî site | Resmî site |
---|
UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Union Cycliste Internationale tarafından onaylanmış çok branşlı bir dağ bisikleti yarışı serisidir. Cross-country etkinliklerden oluşan ilk Dünya Kupası serisi 1989'da yapıldı. Downhill Dünya Kupası iki yıl sonra başladı ve İkili Slalom Dünya Kupası 1998'de başlatıldı. İkili slalom biçimi, 2002'de dörtlü kros (four cross) (tek parkurda dört bisikletçi eşleşmesi) biçimine evrildi, 2011 sezonu sonrasında kaldırıldı. Bisikletçiler, her yarışmadaki sıralamalarına göre puan kazanır. Her sınıftaki hüküm süren seri liderleri özel bir forma ile tanımlanır. UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası, canlı olarak ve tüm dünyada Red Bull TV'de yayınlanmaktadır.
4X Dünya Kupası, 4X Pro Tour ile XCM Dünya Kupası, UCI MTB Maratonu Serisi ile değiştirilmiştir.
Genel seri kazananları
Cross-country (XCO)
Erkekler
Sezon | Kazanan | İkinci | Üçüncü |
1990 | Ned Overend | Thomas Frischknecht | Tim Gould |
1991 | John Tomac | Gerhard Zadrobilek | David Wiens |
1992 | Thomas Frischknecht | John Tomac | Ned Overend |
1993 | Thomas Frischknecht | John Tomac | Peter Hric |
1994 | Bart Brentjens | Ned Overend | Tinker Juarez |
1995 | Thomas Frischknecht | Rune Hoydahl | Jan Erik Østergaard |
1996 | Christophe Dupouey | Thomas Frischknecht | Miguel Martinez |
1997 | Miguel Martinez | Christophe Dupouey | Cadel Evans |
1998 | Cadel Evans | Miguel Martinez | Rune Hoydahl |
1999 | Cadel Evans | Miguel Martinez | Christoph Sauser |
2000 | Miguel Martinez | Bas van Dooren | Christophe Dupouey |
2001 | Roland Green | José Antonio Hermida | Miguel Martinez |
2002 | Filip Meirhaeghe | Christoph Sauser | Thomas Frischknecht |
2003 | Julien Absalon | Christoph Sauser | Filip Meirhaeghe |
2004 | Christoph Sauser | Roel Paulissen | Filip Meirhaeghe |
2005 | Christoph Sauser | José Antonio Hermida | Julien Absalon |
2006 | Julien Absalon | Christoph Sauser | José Antonio Hermida |
2007 | Julien Absalon | José Antonio Hermida | Christoph Sauser |
2008 | Julien Absalon | Christoph Sauser | José Antonio Hermida |
2009 | Julien Absalon | José Antonio Hermida | Burry Stander |
2010 | Nino Schurter | Julien Absalon | Jaroslav Kulhavý |
2011 | Jaroslav Kulhavý | Nino Schurter | Julien Absalon |
2012 | Nino Schurter | Burry Stander | Jaroslav Kulhavý |
2013 | Nino Schurter | Daniel McConnell | Julien Absalon |
2014 | Julien Absalon | Nino Schurter | Daniel McConnell |
2015 | Nino Schurter | Julien Absalon | Jaroslav Kulhavý |
2016 | Julien Absalon | Nino Schurter | Maxime Marotte |
2017 | Nino Schurter | Stephane Tempier | Maxime Marotte |
2018 | Nino Schurter | Mathieu van der Poel | Maxime Marotte |
2019 | Nino Schurter | Mathieu van der Poel | Henrique Avancini |
2020 | UCI, sadece iki yarış yapıldığı için Dünya Kupası puanları vermemeye karar verdi.[1] |
Kadınlar
Sezon | Kazanan | İkinci | Üçüncü |
1991 | Sara Ballantyne [fr] | Juli Furtado | Regina Stiefl [de] |
1992 | Ruthie Matthes | Juli Furtado | Chantal Daucourt |
1993 | Juli Furtado | Ruthie Matthes | Alison Sydor |
1994 | Juli Furtado | Caroline Alexander | Alison Sydor |
1995 | Juli Furtado | Alison Sydor | Paola Pezzo |
1996 | Alison Sydor | Gunn-Rita Dahle | Juli Furtado |
1997 | Paola Pezzo | Alison Sydor | Chantal Daucourt |
1998 | Alison Sydor | Laurence Leboucher | Paola Pezzo |
1999 | Alison Sydor | Gunn-Rita Dahle | Annabella Stropparo |
2000 | Barbara Blatter | Alison Dunlap | Alison Sydor |
2001 | Barbara Blatter | Caroline Alexander | Margarita Fullana |
2002 | Alison Dunlap | Sabine Spitz | Margarita Fullana |
2003 | Gunn-Rita Dahle | Sabine Spitz | Irina Kalentieva |
2004 | Gunn-Rita Dahle | Marie-Hélène Prémont | Annabella Stropparo |
2005 | Gunn-Rita Dahle | Sabine Spitz | Marie-Hélène Prémont |
2006 | Gunn-Rita Dahle | Marie-Hélène Prémont | Sabine Spitz |
2007 | Irina Kalentieva | Marie-Hélène Prémont | Ren Chengyuan |
2008 | Marie-Hélène Prémont | Catharine Pendrel | Margarita Fullana |
2009 | Elisabeth Osl | Lene Byberg | Catharine Pendrel |
2010 | Catharine Pendrel | Willow Koerber | Eva Lechner |
2011 | Julie Bresset | Catharine Pendrel | Irina Kalentieva |
2012 | Catharine Pendrel | Gunn-Rita Dahle Flesjå | Kateřina Nash |
2013 | Tanja Žakelj | Eva Lechner | Kateřina Nash |
2014 | Jolanda Neff | Catharine Pendrel | Tanja Žakelj |
2015 | Jolanda Neff | Gunn-Rita Dahle Flesjå | Lea Davison |
2016 | Catharine Pendrel | Annika Langvad | Emily Batty |
2017 | Yana Belomoyna | Maja Włoszczowska | Annika Langvad |
2018 | Jolanda Neff | Annika Langvad | Emily Batty |
2019 | Kate Courtney | Jolanda Neff | Pauline Ferrand-Prévot |
2020 | UCI, sadece iki yarış yapıldığı için Dünya Kupası puanları vermemeye karar verdi.[1] |
Cross-country zamana karşı
Erkekler
Yıl | 1. | 2. | 3. |
2001 | Marco Bui | Roland Green | Michael Rasmussen |
Kadınlar
Yıl | 1. | 2. | 3. |
2001 | Barbara Blatter | Annabella Stropparo | Margarita Fullana |
Maraton (XCM)
Erkekler
Yıl | 1. | 2. | 3. |
2005 | Mauro Bettin | Alban Lakata | Dario Acquaroli |
2006 | Leonardo Páez | Thomas Dietsch | Roland Stauder |
2007 | Thomas Dietsch | Massimo de Bertolis | Alban Lakata |
2008 | Leonardo Páez | Thomas Dietsch | Alban Lakata |
Kadınlar
Yıl | 1. | 2. | 3. |
2005 | Daniela Louis | Esther Süss | Anna Enocsson |
2006 | Pia Sundstedt | Esther Süss | Elena Giacomuzzi |
2007 | Pia Sundstedt | Esther Süss | Ivonne Kraft |
2008 | Pia Sundstedt | Esther Süss | Blaža KleErkeklerčič |
Downhill / Tepe inişi(DH)
Erkekler
Sezon | Kazanan | İkinci | Üçüncü |
1993 | Jürgen Beneke | John Tomac | Stefano Migliorini |
1994 | François Gachet | Jürgen Beneke | Nicolas Vouilloz |
1995 | Nicolas Vouilloz | Mike King | Myles Rockwell |
1996 | Nicolas Vouilloz | Marcus Klausmann | Thomas Misser |
1997 | Corrado Herin | Jürgen Beneke | Thomas Misser |
1998 | Nicolas Vouilloz | David Vazquez Lopez | Cédric Gracia |
1999 | Nicolas Vouilloz | Steve Peat | Gerwin Peters |
2000 | Nicolas Vouilloz | Steve Peat | David Vazquez Lopez |
2001 | Greg Minnaar | Nicolas Vouilloz | Mickael Pascal |
2002 | Steve Peat | Cédric Gracia | Chris Kovarik |
2003 | Nathan Rennie | Cédric Gracia | Mickael Pascal |
2004 | Steve Peat | Sam Hill | Nathan Rennie |
2005 | Greg Minnaar | Sam Hill | Nathan Rennie |
2006 | Steve Peat | Sam Hill | Greg Minnaar |
2007 | Sam Hill | Matti Lehikoinen | Steve Peat |
2008 | Greg Minnaar | Sam Hill | Gee Atherton |
2009 | Sam Hill | Greg Minnaar | Steve Peat |
2010 | Gee Atherton | Greg Minnaar | Aaron Gwin |
2011 | Aaron Gwin | Greg Minnaar | Gee Atherton |
2012 | Aaron Gwin | Greg Minnaar | Gee Atherton |
2013 | Steve Smith | Gee Atherton | Greg Minnaar |
2014 | Josh Bryceland | Aaron Gwin | Troy Brosnan |
2015 | Aaron Gwin | Loïc Bruni | Troy Brosnan |
2016 | Aaron Gwin | Danny Hart | Troy Brosnan |
2017 | Aaron Gwin | Troy Brosnan | Greg Minnaar |
2018 | Amaury Pierron | Danny Hart | Troy Brosnan |
2019 | Loïc Bruni | Amaury Pierron | Troy Brosnan |
2020 | Matt Walker | Loïc Bruni | Greg Minnaar |
- Bisikletçiye göre madalyalar:
Sıra | Bisikletçi | Altın | Gümüş | Bronz | Total | 1 | Nicolas Vouilloz | 5 | 1 | 1 | 7 | Aaron Gwin | 5 | 1 | 1 | 7 | 3 | Greg Minnaar | 3 | 4 | 4 | 11 | 4 | Steve Peat | 3 | 2 | 2 | 7 | 5 | Sam Hill | 2 | 4 | - | 6 | 6 | Jürgen Beneke | 1 | 2 | - | 3 | Loïc Bruni | 1 | 2 | - | 3 | 8 | Gee Atherton | 1 | 1 | 3 | 5 | 9 | Amaury Pierron | 1 | 1 | - | 2 | 10 | Nathan Rennie | 1 | - | 2 | 3 | 11 | Josh Bryceland | 1 | - | - | 1 | Steve Smith | 1 | - | - | 1 | Corrado Herin | 1 | - | - | 1 | François Gachet | 1 | - | - | 1 | Matt Walker | 1 | - | - | 1 | 16 | Cédric Gracia | - | 2 | 1 | 3 | 17 | Danny Hart | - | 2 | - | 2 | 18 | Troy Brosnan | - | 1 | 5 | 6 | Total | 28 | 23 | 19 | 70 | - Ülkelere göre madalyalar:
| - Bisikletçiye göre toplam kazanılan etaplar (2020) :
Sıra | Bisikletçi | Galibiyet | 2. | 3. | 1 | Greg Minnaar | 22 | 25 | 16 | 2 | Aaron Gwin | 20 | 7 | 4 | 3 | Steve Peat | 17 | 11 | 11 | 4 | Nicolas Vouilloz | 16 | 13 | 9 | 5 | Sam Hill | 13 | 8 | 9 | 6 | Gee Atherton | 8 | 12 | 10 | 7 | Loïc Bruni | 7 | 7 | 5 | 8 | Amaury Pierron | 6 | 3 | - | 9 | Fabien Barel | 5 | 2 | 4 | 10 | Danny Hart | 4 | 5 | 10 | 11 | Chris Kovarik | 4 | 5 | 1 | 12 | Jürgen Beneke | 4 | 5 | - | 13 | David Vazquez | 4 | 3 | 4 | 14 | Steve Smith | 4 | 3 | 1 | 15 | François Gachet | 4 | 1 | - | 16 | Cédric Gracia | 3 | 7 | 2 | 17 | Loris Vergier | 3 | 4 | 2 | 18 | Josh Bryceland | 3 | 3 | 2 | 19 | John Tomac | 3 | 1 | 2 | 20 | Corrado Hérin | 3 | - | 2 | 21 | Tomi Misser | 3 | - | 1 | 22 | Mickael Pascal | 2 | 5 | 6 | 23 | Troy Brosnan | 2 | 4 | 8 | 24 | Marc Beaumont | 2 | - | 1 | 25 | Matti Lehikoinen | 2 | - | - | 26 | Nathan Rennie | 1 | 5 | 8 | 27 | Mike King | 1 | 4 | - | 28 | Michael Hannah | 1 | 2 | 6 | 29 | Brook MacDonald | 1 | 1 | 4 | Myles Rockewell | 1 | 1 | 4 | 31 | Laurie Greenland | 1 | 1 | 2 | 32 | Rémi Thirion | 1 | 1 | 1 | Aktif podyumlar | Dean Lucas(3), Matt Walker(3), Thibaut Daprela, Martin Maes, Luca Shaw, Marc Wallace, Jack Moir, Charlie Harisson, Mike Jones, Alexandre Fayolle, Connor Fearon | |
Kadınlar
Sezon | Kazanan | İkinci | Üçüncü |
1993 | Regina Stiefl | Giovanna Bonazzi | Missy Giove |
1994 | Kim Sonier | Anne-Caroline Chausson | Missy Giove |
1995 | Regina Stiefl | Giovanna Bonazzi | Kim Sonier |
1996 | Missy Giove | Anne-Caroline Chausson | Leigh Donovan |
1997 | Missy Giove | Anne-Caroline Chausson | Leigh Donovan |
1998 | Anne-Caroline Chausson | Missy Giove | Nolvenn Le Caer |
1999 | Anne-Caroline Chausson | Missy Giove | Katja Repo |
2000 | Anne-Caroline Chausson | Missy Giove | Leigh Donovan |
2001 | Anne-Caroline Chausson | Missy Giove | Sabrina Jonnier |
2002 | Anne-Caroline Chausson | Sabrina Jonnier | Tracy Moseley |
2003 | Sabrina Jonnier | Fionn Griffiths | Tracy Moseley |
2004 | Céline Gros | Sabrina Jonnier | Marielle Saner |
2005 | Sabrina Jonnier | Tracy Moseley | Rachel Atherton |
2006 | Tracy Moseley | Sabrina Jonnier | Rachel Atherton |
2007 | Sabrina Jonnier | Tracy Moseley | Tracey Hannah |
2008 | Rachel Atherton | Sabrina Jonnier | Tracy Moseley |
2009 | Sabrina Jonnier | Tracy Moseley | Emmeline Ragot |
2010 | Sabrina Jonnier | Floriane Pugin | Myriam Nicole |
2011 | Tracy Moseley | Floriane Pugin | Rachel Atherton |
2012 | Rachel Atherton | Emmeline Ragot | Myriam Nicole |
2013 | Rachel Atherton | Emmeline Ragot | Manon Carpenter |
2014 | Manon Carpenter | Rachel Atherton | Emmeline Ragot |
2015 | Rachel Atherton | Manon Carpenter | Tahnee Seagrave |
2016 | Rachel Atherton | Manon Carpenter | Tracey Hannah |
2017 | Myriam Nicole | Tahnee Seagrave | Tracey Hannah |
2018 | Rachel Atherton | Tahnee Seagrave | Tracey Hannah |
2019 | Tracey Hannah | Marine Cabirou | Veronica Widmann |
2020 | Marine Cabirou | Myriam Nicole | Nina Hoffmann |
Genç Erkekler
Yıl | 1. | 2. | 3. |
2010 | Troy Brosnan | George Brannigan | Lewis Buchanan |
2011 | Troy Brosnan | Loïc Bruni | Neko Mulally |
2012 | Loïc Bruni | Connor Fearon | Richard Rude Jr |
2013 | Richie Rude | Loris Vergier | Michael Jones |
2014 | Loris Vergier | Luca Shaw | Taylor Vernon |
2015 | Laurie Greenland | Andrew Crimmins | Jacob Dickson |
2016 | Finnley Iles | Gaëtan Vige | Elliott Heap |
Dual-slalom / Çiftli slalom
Erkekler
Yıl | 1. | 2. | 3. |
1998 | Brian Lopes | Dave Cullinan | Eric Carter |
1999 | Eric Carter | Brian Lopes | Cédric Gracia |
2000 | Brian Lopes | Cédric Gracia | Wade Bootes |
2001 | Brian Lopes | Eric Carter | Mickael Deldycke |
Kadınlar
Yıl | 1. | 2. | 3. |
1998 | Katrina Miller | Sari Jörgensen | Sabrina Jonnier |
1999 | Katrina Miller | Leigh Donovan | Tara Llanes |
2000 | Anne-Caroline Chausson | Tara Llanes | Leigh Donovan |
2001 | Leigh Donovan | Katrina Miller | Tara Llanes |
Four-cross / Dörtlü (4X)
Erkekler
Yıl | 1. | 2. | 3. |
2002 | Brian Lopes | Cédric Gracia | Mike King |
2003 | Eric Carter | Michal Prokop | Mike King |
2004 | Michal Prokop | Brian Lopes | Guido Tschugg |
2005 | Brian Lopes | Michal Prokop | Cédric Gracia |
2006 | Michal Prokop | Jared Graves | Kamil Tatarkovič |
2007 | Brian Lopes | Michal Prokop | Jared Graves |
2008 | Rafael Alvarez De Lara Lucas | Guido Tschugg | Dan Atherton |
2009 | Jared Graves | Joost Wichman | Romain Saladini |
2010 | Jared Graves | Tomáš Slavík | Joost Wichman |
2011 | Jared Graves | Roger Rinderknecht | Tomáš Slavík |
Kadınlar
Yıl | 1. | 2. | 3. |
2002 | Anne-Caroline Chausson | Sabrina Jonnier | Katrina Miller |
2003 | Katrina Miller | Sabrina Jonnier | Mio Suemasa |
2004 | Sabrina Jonnier | Tara Llanes | Jill Kintner |
2005 | Jill Kintner | Anneke Beerten | Jana Horáková |
2006 | Jill Kintner | Katrina Miller | Tara Llanes |
2007 | Anneke Beerten | Jill Kintner | Mio Suemasa |
2008 | Anneke Beerten | Anita Molcik | Melissa Buhl |
2009 | Anneke Beerten | Fionn Griffiths | Jill Kintner |
2010 | Anita Molcik | Anneke Beerten | Jana Horáková |
2011 | Anneke Beerten | Melissa Buhl | Lucia Oetjen |
Kaynakça
- ^ a b McLaughlin, Ric (1 Ekim 2020). "The Czech Republic venue is the only stop on the Mercedes-Benz UCI XCO MTB World Cup for 2020. Find the schedule for racing, as well as info on whether an overall World Cup title will be awarded". Red Bull. Ranking points and the overall World Cup title. 13 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2020.
There will be no overall title awarded for 2020 due to there only being two race rounds,...
Dış bağlantılar
- UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası