Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1891
Ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1891.
Yrkestiteln anger ledamöternas huvudsakliga sysselsättning. Riksdagsarbetet var vid den här tiden inget heltidsjobb.
Stockholms stad
- Oscar Björnstjerna, generalmajor, f. 1819
- Gustaf af Ugglas, f. d. statsråd, friherre, f. 1820
- Gillis Bildt, f. d. statsminister och riksmarskalk, f. 1820
- Robert Almström, fabriksidkare, f. 1834
- Edvard Fränckel, generalkonsul, f. 1836
- Ragnar Törnebladh, lektor f. 1833
- Ludvig Annerstedt, f. d. justitieråd, f. 1836
- Oscar Almgren, grosshandlare, f. 1842
Stockholms län
- Wilhelm Odelberg, f. d. löjtnant, f. 1844
- Gustaf Åkerhielm, friherre, statsminister, f. 1833
- Wilhelm Stråle af Ekna, f. d. landshövding, f. 1816
- Gustaf Ekdahl, handlare, f. 1835
- Johan Lundin, godsägare
Uppsala län
- Hugo Tamm, godsägare, f. 1840
- Pehr von Ehrenheim, universitetskansler, f. 1823
- Oscar Alin, professor, f. 1846
- Edvard Casparsson, före detta kapten, f. 1827
Södermanlands län
- Edward Sederholm, godsägare, f. 1828
- Gustaf Lagerbjelke, f. d. landshövding, f. 1817
- Filip Boström, ryttmästare, f. 1843
- Sten Leijonhufvud, överstelöjtnant, f. 1826
- Adolf Helander, f. d. förste lantmätare, f. 1820
Östergötlands län
- Carl Edvard Ekman, bruksägare, f. 1826
- Philip Klingspor, f. d. kapten, f. 1845
- Gustaf Andersson, godsägare, f. 1840
- Sixten Flach, tjänstgörande kabinettskammarherre, f. 1826
- Victor von Post, bruksägare, f. 1825
- Gustaf Rudolf Abelin, generallöjtnant, f. 1819
- Ludvig Douglas, kammarherre, f. 1849
Norrköpings stad
- John Philipson, grosshandlare, f. 1829
Jönköpings län
- Magnus Söderberg, lantbrukare, f. 1835
- Wilhelm Spånberg, bruksägare, f. 1842
- Gustaf Wilhelm Sebastian Tham, fabriksdisponent, f. 1839
- Fredrik von Strokirch, hovmarskalk, f. 1824
- Axel Sjögreen, ryttmästare, f. 1836
- Gustaf Berg, häradshövding, f. 1844
Kronobergs län
- Fredrick Richter, fullmäktig i riksbanken, f. 1819
- Gunnar Wennerberg, statsråd, f. 1817
- Joseph Stephens, bruksägare, f. 1841
- Harald Spens, landshövding, f. 1827
- Liss Olof Larsson, fullmäktig i riksbanken, f. 1838
Kalmar län, norra delen
- Alfred de Maré, bruksägare, f. 1831
- Axel Bennich, f. d. generaltulldirektör, f. 1817
- Robert Kajerdt, tillförordnad rektor, f. 1831
Kalmar län, södra delen
- Johan Sandberg, rektor, f. 1834
- Per Samzelius, statskommissarie, f. 1827
- Carl Birger Hasselrot, häradshövding, f. 1842
- Johan Jeansson, grosshandlare, f. 1831
Gotlands län
- August Östergren, statsråd, f. 1832
Blekinge län
- Claes Adolf Adelsköld, f. d. major, f. 1824
- Lars Olsson Smith, grosshandlare, f. 1836
- Pontus af Burén, bruksägare, f. 1835
- Wilhelm Nils Andreas Lindahl, f.d. auditör, f. 1825
Kristianstads län
- Carl Trolle-Bonde, godsägare, f. 1843
- Fredrik Barnekow, godsägare, f. 1839
- John Pehrsson, lantbrukare, f. 1826
- Nils Andersson, lantbrukare, f. 1845
- Ola Nilsson i Ranseröd, lantbrukare, f. 1837
- Casper Ehrenborg, ryttmästare, f. 1846
- Johan Eneroth, kronofogde, f. 1840
Malmöhus län
- Alfred Piper, greve, överhovstallmästare, f. 1834
- Jöns Bengtsson i Hyllinge, lantbrukare, f. 1820
- Magnus Hallenborg, ryttmästare, f. 1828
- Fredrik Theodor Borg, boktryckare, f. 1824
- Oscar Bergius, häradshövding, f. 1834
- Ludvig Kockum, godsägare, f. 1835
- Petter Olsson, konsul, f. 1830
- Gustaf Tornérhjelm, ryttmästare, f. 1854
- Johan Wolmer Wrangel von Brehmer, överstekamarjunkare, f. 1836
- Henrik Cavalli, landskamererare, f. 1852
Malmö stad
- Carl Gottreich Beijer, generaldirektör, f. 1811
Hallands län
- Wilhelm Lothigius, landshövding, f. 1836
- Ingemar Kerfstedt, apotekare, f. 1845
- Fredrik von Sydow, apotekare, f. 1832
- Carl Wilhelm Wallberg, fabriksidkare, f. 1827
Göteborgs och Bohus län
- Anton Niklas Sundberg, ärkebiskop, f. 1818
- Fredrik Daniel Carlborg, häradshövding, f. 1834
- Johan Sanne, grosshandlare, f. 1836
- Oskar Evers, generaldirektör, f. 1833
- Carl Nyström, filosofie doktor, f. 1839
- Lars Åkerhielm, statsråd, f. 1846
Göteborgs stad
- Carl Fredrik Wærn, tillförordnad president, f. 1819
- Charles Dickson, medicine doktor och kirurgie magister f. 1814
- Sigfrid Wieselgren, generaldirektör, f. 1843
Älvsborgs län
- Victor Ekenman, häradshövding, f. 1842
- Robert von Kræmer, major, f. 1825
- Fredrik von Essen, statsråd, f. 1831
- Pehr Lithander, grosshandlare, f. 1835
- Rudolf Klinckowström, överste, f. 1816
- Isak Wallberg, fabriksidkare, f. 1825
- Per Johan Andersson, fabriksidkare, f. 1830
- Ernst Stridsberg, fabriksidkare, f. 1839
- Albert Evers, disponent, f. 1846
Skaraborgs län
- Nils Fock, f. d. ryttmästare, f. 1825
- Paul Jönsson, godsägare, f. 1822
- Cornelius Sjöcrona (jurist), landshövding, f. 1835
- Anders Larsson, lantbrukare, f. 1822
- Knut Wijkmark, lantbrukare, f. 1849
- Carl Klingspor, kapten, f. 1847
- Reinhold von Essen, friherre, godsägare f. 1826
- August Weinberg, godsägare, f. 1848
Värmlands län
- Axel Ros, bruksägare, f. 1833
- Karl Liljesköld, häradshövding, f. 1837
- Helmer Falk, överste, f. 1829
- Carl Nordenfelt, borgmästare, f. 1837
- Julius Edvard von Krusenstierna, generalpostdirektör, f. 1841
- Axel Svedelius, kapten, f. 1836
- Carl Herman Lundström, bergmästare, f. 1828
- Gottfrid Olsén, fabriksidkare, f. 1848
Örebro län
- Harald Ericsson, bruksägare, f. 1826
- Magnus Unger, häradshövding, f. 1832
- Herman Behm, godsägare, f. 1842
- Knut Bohnstedt, f. d. ryttmästare, f. 1841
- Werner von Schulzenheim, f. d. överstelöjtnant, f. 1833
- Axel Bergström, landshövding, f. 1823
Västmanlands län
- Patric Reuterswärd, hovmarskalk, f. 1820
- Johan Mallmin, godsägare, f. 1840
- Gottfrid Billing, biskop, f. 1841
- Knut Björkenstam, häradshövding, f. 1815
Kopparbergs län
- Henric Gahn, bruksägare, f. 1820
- Wilhelm Falk, bruksägare, f. 1825
- Hjalmar Claëson, häradshövding, f. 1836
- Abraham Leijonhufvud, generallöjtnant, f. 1823
- Emil Königsfeldt, häradshövding, f. 1823
- Curry Treffenberg, landshövding, f. 1825
Gävleborgs län
- Christian Lundeberg, bruksägare, f. 1842
- Gustaf Fredrik Gilljam, lektor, f. 1832
- Olof Widmark, förste lantmätare, f. 1831
- Wilhelm Söderhjelm, bruksägare, f. 1842
- Hans Forssell, president, f. 1843
- Wilhelm Brehmer, major, f. 1841
Västernorrlands län
- John Lindqvist, vicekonsul, f. 1845
- Frans Albert Anderson, general direktör, f. 1831
- Jonas Sjölund, hemmansägare, f. 1830
- Christian Fröberg, borgmästare, f. 1835
- Herman Ölander, häradhövding, f. 1841
- Gustaf Sparre, greve, kammarherre, f. 1834
Jämtlands län
- Julius Roman, häradshövding, f. 1843
- Casimir Lewenhaupt, f. d. kapten, f. 1827
- Niklas Biesèrt, bruksägare, f. 1831
Västerbottens län
- Robert von Hedenberg, kommendör, f. 1830
- August Almén, generaldirektör, f. 1833
- Axel Cederberg, byråingenjör, f. 1837
- Karl Husberg, expeditionschef, f. 1854
Norrbottens län
- Carl Otto Bergman, överstelöjtnant i armén, f. 1828
- Fredrik Almgren, överdirektör, f. 1840
- Lars Berg, landshövding, f. 1838
Källor
- Sveriges statskalender 1891, P.A. Norstedt & söner, Stockholm: 1890, sid. 73-75.
|