Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2022
Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2022 | |
Datum | 1–6 augusti 2022 |
---|---|
Grenar | 45 grenar i 1 sport |
Värdskap | |
Land | Colombia |
Ort | Cali |
Arena | Estadio Olímpico Pascual Guerrero |
Lima 2024 → |
Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2022 (officiellt World Athletics U20 Championships) var de 19:e juniorvärldsmästerskapen och anordnas i Cali, Colombia mellan den 1 och 6 augusti 2022.[1][2] Tävlingarna var öppna för atleter födda tidigast 1 januari 2003.[3] Cali har tidigare varit värdstad för ungdoms-VM 2015.
Resultat
Herrar
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | Letsile Tebogo Botswana | 9,91 WU20R | Bouwahjgie Nkrumie Jamaica | 10,02 NU20R | Benjamin Richardson Sydafrika | 10,12 |
200 meter | Blessing Afrifah Israel | 19,96 [,954] 0MR0, AU20R, 0NR0 | Letsile Tebogo Botswana | 19,96 [,960] 0MR0, AU20R | Calab Law Australien | 20,48 |
400 meter | Lythe Pillay Sydafrika | 45,28 0PB0 | Steven McElroy USA | 45,65 0PB0 | Yusuf Ali Abbas Bahrain | 45,80 |
800 meter | Ermias Girma Etiopien | 1.47,36 | Heithem Chenitef Algeriet | 1.47,61 0PB0 | Ethan Hussey Storbritannien | 1.47,65 |
1 500 meter | Reynold Cheruiyot Kenya | 3.35,83 | Ermias Girma Etiopien | 3.37,24 | Daniel Kimaiyo Kenya | 3.37,43 |
3 000 meter | Melkeneh Azize Etiopien | 7.44,06 | Felix Korir Kenya | 7.47,86 0PB0 | Edwin Kisalsak Kenya | 7.49,82 0PB0 |
5 000 meter | Addisu Yihune Etiopien | 14.03,05 | Merhawi Mebrahtu Eritrea | 14.03,33 | Habtom Samuel Eritrea | 14.03,67 |
110 meter häck | Antoine Andrews Bahamas | 13,23 WU20L | Malik Mixon USA | 13,27 0PB0 | Matthew Sophia Nederländerna | 13,34 NU20R |
400 meter häck | İsmail Nezir Turkiet | 48,84 NU20R | Matic Ian Guček Slovenien | 48,91 NU20R | Roshawn Clarke Jamaica | 49,62 |
3 000 meter hinder | Samuel Duguna Etiopien | 8.37,92 | Samuel Firewu Etiopien | 8.39,11 | Salaheddine Ben Yazide Marocko | 8.40,62 |
4×100 meter stafett | Japan Kowa Ikeshita Hiroto Fujiwara Shunki Tateno Hiroki Yanagita | 39,35 | Jamaica Bouwahjgie Nkrumie Bryan Levell Mark-Anthony Daley Adrian Kerr David Lynch* | 39,35 | USA Laurenz Colbert Michael Gizzi Brandon Miller Johnny Brackins David Foster* Charlie Bartholomiew* | 39,57 0SB0 |
4×400 meter stafett | USA Steven McElroy Ashton Schwartzman Charlie Bartholomew Will Sumner Kody Blackwood* Grant Williams* | 3.04,47 0SB0 | Jamaica Shemar Palmer Shaemar Uter Jasauna Dennis Delano Kennedy Derrick Grant* Malachi Johnson* | 3.05,72 0SB0 | Kanada Christopher Morales-Williams Ben Tilson Daniel Kidd Tyler Floyd Riley Flemington* | 3.06,50 NU20R |
10 000 m gång | Mazlum Demir Turkiet | 42.36,02 | Ismail Ben Hammouda Algeriet | 42.42,49 | Hayrettin Yıldız Turkiet | 43.07,95 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Höjdhopp | Brandon Pottinger Jamaica | 2,14 m 0=PB0 | Brian Raats Sydafrika Bozhidar Sarâboyukov Bulgarien | 2,10 m | Ingen tilldelad | |
Stavhopp | Anthony Ammirati Frankrike | 5,75 m WU20L | Juho Alasaari Finland | 5,60 m =NU20R | Michał Gawenda Polen | 5,45 m 0PB0 |
Längdhopp | Erwan Konaté Frankrike | 8,08 m WU20L | Alejandro Parada Kuba | 7,91 m | Gabriel Luiz Boza Brasilien | 7,90 m 0=SB0 |
Tresteg | Jaydon Hibbert Jamaica | 17,27 m 0MR0 | Selva Thirumaran Indien | 16,15 m 0PB0 | Viktor Morozov Estland | 16,13 m 0PB0 |
Kulstötning (6 kg) | Tarik Robinson-O'Hagan USA | 20,73 m 0PB0 | Kobe Lawrence Jamaica | 20,58 m 0PB0 | Tizian Noah Lauria Tyskland | 20,55 m |
Diskus (1,750 kg) | Marius Karges Tyskland | 65,55 m | Miká Sosna Tyskland | 63,88 m | Mykhailo Brudin Ukraina | 63,30 m 0PB0 |
Släggkastning (6 kg) | Ioannis Korakidis Grekland | 79,11 m WU20L | Max Lampinen Finland | 76,33 m 0PB0 | Iosif Kesidis Cypern | 76,32 m 0PB0 |
Spjutkastning | Artur Felfner Ukraina | 79,36 m | Max Dehning Tyskland | 77,24 m | Keyshawn Strachan Bahamas | 72,95 m |
Mångkamp
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Tiokamp | Gabriel Emmanuel Nederländerna | 7 860 poäng WU20L | Jacob Thelander Sverige | 7 770 poäng | Elliot Duvert Sverige | 7 622 poäng 0PB0 |
Damer
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | Tina Clayton Jamaica | 10,95 0MR0 | Serena Cole Jamaica | 11,14 | Shawnti Jackson USA N'Ketia Seedo Nederländerna | 11,15 [,148] 0PB0 11,15 [,148] NU20R |
200 meter | Brianna Lyston Jamaica | 22,65 | Jayla Jamison USA | 22,77 0PB0 | Alana Reid Jamaica | 22,95 0PB0 |
400 meter | Yemi Mary John Storbritannien | 51,50 0PB0 | Damaris Mutunga Kenya | 51,71 NU20R | Rupal Indien | 51,85 0PB0 |
800 meter | Rolsin Willis USA | 1.59,13 0MR0 | Audrey Werro Schweiz | 1.59,53 NU20R | Juliette Whittaker USA | 2.00,18 |
1 500 meter | Birke Haylom Etiopien | 4.04,27 0MR0 | Brenda Chebet Kenya | 4.04,64 0PB0 | Purity Chepkirui Kenya | 4.07,64 0PB0 |
3 000 meter | Betty Chelangat Kenya | 9.01,03 | Tsiyon Abebe Etiopien | 9.03,85 | Nancy Cherop Kenya | 9.05,98 |
5 000 meter | Medina Eisa Etiopien | 15.29,71 | Melknat Wudu Etiopien | 15.30,06 | Prisca Chesang Uganda | 15.31,17 |
100 meter häck | Kerrica Hill Jamaica | 12,77 0MR0 | Alexis James Jamaica | 12,87 0PB0 | Anna Tóth Ungern | 13,00 NU20R |
400 meter häck | Akala Garrett USA | 56,16 WU20L | Hanna Karlsson Sverige | 56,71 0PB0 | Michaela Rose USA | 56,86 0PB0 |
3 000 meter hinder | Faith Cherotich Kenya | 9.16,14 | Sembo Almayew Etiopien | 9.30,41 | Meseret Yeshaneh Etiopien | 9.42,02 |
4×100 meter stafett | Jamaica Serena Cole Tina Clayton Kerrica Hill Alexis James* Tia Clayton | 42,59 WU20R | USA Jayla Jamison Lily Jones* Autumn Wilson Iyana Gray Shawnti Jackson Alyssa Colbert* | 43,28 NU20R | Colombia María Alejandra Murillo Marlet Ospino Melany Bolaño Laura Martínez | 44,59 |
4×400 meter stafett | USA Makenze Kelley Shawnti Jackson Akala Garrett Roisin Willis Madison Whyte* Zaya Akins* Kennedy Wade* | 3.28,06 0SB0 | Jamaica Dejanea Oakley Abigail Campbell Oneika McAnnuff Alliah Baker Rickiana Russell* Oneika Brissett* | 3.31,59 0SB0 | Storbritannien Yemi Mary John Jessica Astill Ophelia Pye Etty Sisson Poppy Malik* | 3.31,86 0SB0 |
10 000 m gång | Karla Serrano Mexiko | 46.24,35 0PB0 | Ai Ooyama Japan | 46.24,44 | Ayane Yanai Japan | 46.43,07 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Höjdhopp | Karmen Bruus Estland | 1,95 m | Britt Weerman Nederländerna | 1,93 m NU20R | Angelina Topić Serbien | 1,93 m |
Stavhopp | Hana Moll USA | 4,35 m | Chiara Sistermann Tyskland | 4,30 m 0=PB0 | Janne Sophie Ohrt Tyskland | 4,30 m 0PB0 |
Längdhopp | Plamena Mitkova Bulgarien | 6,66 m 0PB0 | Natalia Liñares Colombia | 6,59 m | Marta Amani Italien | 6,52 m 0PB0 |
Tresteg | Sharifa Davronova Uzbekistan | 14,04 m WU20L | Sohane Aucargos Frankrike | 13,38 m | Tiana Boras Australien | 13,30 m 0PB0 |
Kulstötning | Miné de Klerk Sydafrika | 17,17 m | Pinar Akyol Turkiet | 16,84 m | Zuzanna Maślana Polen | 16,06 m 0PB0 |
Diskus | Emma Sralla Sverige | 56,15 m | Despoina Filippidou Grekland | 54,48 m 0SB0 | Miné de Klerk Sydafrika | 53,54 m NU20R |
Släggkastning | Rachele Mori Italien | 67,21 m | Paola Bueno Mexiko | 62,74 m | Raika Murakami Japan | 61,45 m 0SB0 |
Spjutkastning | Adriana Vilagoš Serbien | 63,52 m 0MR0 | Valentina Barrios Colombia | 57,84 m NU20R | Manuela Rotundo Uruguay | 55,11 m |
Mångkamp
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Sjukamp | Saga Vanninen Finland | 6 084 poäng | Serina Riedel Tyskland | 5 874 poäng | Sandrina Sprengel Tyskland | 5 845 poäng |
Mixat
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4×400 meter stafett | USA Charlie Batholomew Madison Whyte Will Sumner Kennedy Wade Kaylyn Brown* | 3.17,69 0MR0 | Indien Barath Sridhar Priya Mohan Kapil Rupal | 3.17,76 AU20R | Jamaica Jasauna Dennis Abigail Campbell Malachi Johnson Alliah Baker | 3.19,98 |
* – Deltog endast i försöksheatet men mottog ändå medalj.
Medaljtabell
* Värdland ( Colombia)
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 7 | 4 | 4 | 15 |
2 | Jamaica | 6 | 7 | 3 | 16 |
3 | Etiopien | 6 | 5 | 1 | 12 |
4 | Kenya | 3 | 3 | 4 | 10 |
5 | Sydafrika | 2 | 1 | 2 | 5 |
6 | Turkiet | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Frankrike | 2 | 1 | 0 | 3 |
8 | Tyskland | 1 | 4 | 3 | 8 |
9 | Sverige | 1 | 2 | 1 | 4 |
10 | Finland | 1 | 2 | 0 | 3 |
11 | Japan | 1 | 1 | 2 | 4 |
Nederländerna | 1 | 1 | 2 | 4 | |
13 | Botswana | 1 | 1 | 0 | 2 |
Bulgarien | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Grekland | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Mexiko | 1 | 1 | 0 | 2 | |
17 | Storbritannien | 1 | 0 | 2 | 3 |
18 | Bahamas | 1 | 0 | 1 | 2 |
Estland | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Italien | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Serbien | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Ukraina | 1 | 0 | 1 | 2 | |
23 | Israel | 1 | 0 | 0 | 1 |
Uzbekistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
25 | Colombia* | 0 | 2 | 1 | 3 |
Indien | 0 | 2 | 1 | 3 | |
27 | Algeriet | 0 | 2 | 0 | 2 |
28 | Eritrea | 0 | 1 | 1 | 2 |
29 | Kuba | 0 | 1 | 0 | 1 |
Schweiz | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovenien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
32 | Australien | 0 | 0 | 2 | 2 |
Polen | 0 | 0 | 2 | 2 | |
34 | Bahrain | 0 | 0 | 1 | 1 |
Brasilien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Cypern | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kanada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Marocko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Uganda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ungern | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Uruguay | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (41 nationer) | 45 | 46 | 45 | 136 |
Källor
- ”Cali 22 Timetable”. World Athletics. https://worldathletics.org/competitions/world-athletics-u20-championships/cali22/timetable. Läst 2 augusti 2022.
Noter
- ^ ”Cali to host 2022 World Athletics U20 Championships”. worldathletics.org. 31 augusti 2020. https://worldathletics.org/news/press-releases/cali-to-host-2022-world-athletics-u20-champio. Läst 30 mars 2022.
- ^ ”Timetables and qualification procedures confirmed for Muscat and Cali”. worldathletics.org. 23 december 2021. https://worldathletics.org/competitions/world-athletics-race-walking-team-championshi/world-athletics-race-walking-team-championshi-7138851/news/press-releases/timetable-qualification-procedure-muscat-race-walk-cali-u20. Läst 30 mars 2022.
- ^ ”World U20 Championships Cali 22 – Qualifying system and entry standards” (PDF). worldathletics.org. https://assets.aws.worldathletics.org/document/61c4ae76d538e4da126bc0db.pdf. Läst 30 mars 2022.