Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 – 1.000 m (masculin)
Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018
500 m
masculin
feminin
1.000 m
masculin
feminin
1.500 m
masculin
feminin
Ștafetă 3.000 m
feminin
Ștafetă 5.000 m
masculin
Proba de patinaj viteză pe pistă scurtă, 1.000 m masculin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 de la Pyeongchang, Coreea de Sud a avut loc pe 13 și 17 februarie 2018[1] la Gangneung Ice Arena.[2]
Program
Orele sunt orele Coreei de Sud (ora României + 7 ore).
Dată
Ora
Rundă
13 februarie
19:00-21:30
Calificări
17 februarie
19:00-21:55
Finală
Calificări
Proba a avut loc pe 13 februarie și a început la ora 19:00.[3]
C – calificat pentru sferturile de finală
AV – a avansat mai departe
PEN – penalizare
CG – cartonaș galben
Loc
Serie
Nume
Țară
Timp
Note
1
1
John-Henry Krueger
Statele Unite ale Americii
1:25,913
C
2
1
Farrell Treacy
Marea Britanie
1:26,762
C
3
1
Ryosuke Sakazume
Japonia
9:99.99 nu a terminat
AV
5
1
Shaoang Liu
Ungaria
9:99.99
PEN
1
2
Lim Hyo-jun
Coreea de Sud
1:23,971
C
2
2
Kazuki Yoshinaga
Japonia
1:24,030
C
3
2
Charle Cournoyer
Canada
1:24,051
4
2
Daan Breeuwsma
Olanda
1:24,429
1
3
Samuel Girard
Canada
1:23,894
C
2
3
Semion Elistratov
Sportivii Olimpici ai Rusiei
1:23,979
C
3
3
Keita Watanabe
Japonia
1:24,078
4
3
Nurbergen Zhumagaziyev
Kazahstan
1:24,271
1
4
Sjinkie Knegt
Olanda
1:23,823
C
2
4
Thibaut Fauconnet
Franța
1:24,381
C
3
4
Roberts Zvejnieks
Letonia
1:26,408
AV
5
4
Ren Ziwei
China
9:99.99
PEN
1
5
Charles Hamelin
Canada
1:23,407
C
2
5
Wu Dajing
China
1:23,463
C
3
5
Sébastien Lepape
Franța
1:23,489
4
5
Aleksandr Shulginov
Sportivii Olimpici ai Rusiei
1:31,133
1
6
Itzhak de Laat
Olanda
1:24,639
C
2
6
Seo Yi-ra
Coreea de Sud
1:24,734
C
3
6
Tommaso Dotti
Italia
1:25,369
5
6
Han Tianyu
China
9:99.99
PEN
1
7
Hwang Dae-heon
Coreea de Sud
1:24,457
C
2
7
Yuri Confortola
Italia
1:25,297
C
3
7
Josh Cheetham
Marea Britanie
1:26,223
5
7
Vladislav Bykanov
Israel
9:99.99
PEN
1
8
Sándor Liu Shaolin
Ungaria
1:31,547
C
2
8
Roberto Puķītis
Letonia
1:31,635
C
3
8
J. R. Celski
Statele Unite ale Americii
1:31,812
5
8
Pavel Sitnikov
Sportivii Olimpici ai Rusiei
9:99.99
PEN
Runda eliminatorie
Proba a avut loc pe 17 februarie și a început la ora 19:00.[4]
Finala a avut loc la 17 februarie 2018 la 21:24.[6]
Loc
Nume
Țară
Timp
Note
1
Samuel Girard
Canada
1:24,650
2
John-Henry Krueger
Statele Unite ale Americii
1:24,864
3
Seo Yi-ra
Coreea de Sud
1:31,619
4
Lim Hyo-jun
Coreea de Sud
1:33,312
6
Sándor Liu Shaolin
Ungaria
9:59,99
PEN
Referințe
^„Program competiții”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
^„Locații”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
^„Rezultate calificări”. Arhivat din original la . Accesat în .
^„Rezultate sferturi de finală”. Arhivat din original la . Accesat în .
^„Rezultate semifinale”. Arhivat din original la . Accesat în .
^„Rezultate finală”. Arhivat din original la . Accesat în .