Natație la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - 1.500 m liber (masculin)
Natație la Jocurile Olimpice din 2020 | ||
---|---|---|
50 m liber | masculin | feminin |
100 m liber | masculin | feminin |
200 m liber | masculin | feminin |
400 m liber | masculin | feminin |
800 m liber | masculin | feminin |
1.500 m liber | masculin | feminin |
100 m spate | masculin | feminin |
200 m spate | masculin | feminin |
100 m bras | masculin | feminin |
200 m bras | masculin | feminin |
100 m fluture | masculin | feminin |
200 m fluture | masculin | feminin |
200 m mixt | masculin | feminin |
400 m mixt | masculin | feminin |
4x100 m liber | masculin | feminin |
4x200 m liber | masculin | feminin |
4x100 m mixt ștafetă | masculin | feminin |
10 km maraton | masculin | feminin |
4x100 m mixt | mixt |
Proba de 1.500 de metri liber masculin de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 30-1 august 2021 la Tokyo Aquatics Centre.[1]
Recorduri
Înaintea acestei competiții, recordurile mondiale și olimpice erau următoarele:
Record | Atlet | Timp | Loc | Data |
---|---|---|---|---|
Mondial | Sun Yang (CHN) | 14:31,02 | Londra, Marea Britanie | 4 august 2012 |
Olimpic | Sun Yang (CHN) | 14:31,02 | Londra, Marea Britanie | 4 august 2012 |
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Vineri, 30 iulie 2021 | 19:48 | Calificări |
Duminică, 1 august 2021 | 10:44 | Finala |
Rezultate
Calificări
Înotătorii cu cei mai buni 8 timpi s-au calificat în finală.[2]
Loc | Serie | Culoar | Înotător | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 5 | Mykhailo Romanchuk | Ucraina | 14:45,99 | C |
2 | 4 | 3 | Robert Finke | Statele Unite ale Americii | 14:47,20 | C |
3 | 3 | 4 | Florian Wellbrock | Germania | 14:48,53 | C |
4 | 4 | 4 | Gregorio Paltrinieri | Italia | 14:49,17 | C |
5 | 3 | 3 | Daniel Jervis | Marea Britanie | 14:50,22 | C |
6 | 3 | 7 | Sergii Frolov | Ucraina | 14:51,83 | C |
7 | 2 | 8 | Felix Auböck | Austria | 14:51,88 | C |
8 | 2 | 3 | Kirill Martynychev | COR | 14:52,66 | C |
9 | 3 | 2 | Domenico Acerenza | Italia | 14:53,84 | |
10 | 4 | 7 | Jack McLoughlin | Australia | 14:56,98 | |
11 | 4 | 2 | Lukas Märtens | Germania | 14:59,45 | |
12 | 3 | 8 | Nguyễn Huy Hoàng | Vietnam | 15:00,24 | |
13 | 4 | 1 | Guilherme Costa | Brazilia | 15:01,18 | |
14 | 3 | 1 | Anton Ipsen | Danemarca | 15:01,58 | |
15 | 2 | 5 | Gergely Gyurta | Ungaria | 15:01,85 | |
16 | 2 | 4 | Thomas Neill | Australia | 15:04,65 | |
17 | 2 | 6 | Michael Brinegar | Statele Unite ale Americii | 15:04,67 | |
18 | 2 | 7 | Victor Johansson | Suedia | 15:05,53 | |
19 | 4 | 8 | Aleskandr Yegorov | COR | 15:06,55 | |
20 | 1 | 5 | Daniel Wiffen | Irlanda | 15:07,69 | RN |
21 | 3 | 5 | Henrik Christiansen | Norvegia | 15:11,14 | |
22 | 2 | 2 | Ákos Kalmár | Ungaria | 15:17,02 | |
23 | 3 | 6 | Jan Micka | Cehia | 15:17,71 | |
24 | 2 | 1 | Cheng Long | China | 15:18,71 | |
25 | 1 | 3 | Marcelo Acosta | El Salvador | 15:27,37 | |
26 | 4 | 6 | Alexander Nørgaard | Danemarca | 15:28,70 | |
27 | 1 | 4 | Aflah Prawira | Indonezia | 15:29,94 | |
28 | 1 | 2 | Théo Druenne | Monaco | 16:17,20 | |
29 | 1 | 6 | Marwan Elkamash | Egipt | NS |
Finala
[3]
Loc | Culoar | Înotător | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Robert Finke | Statele Unite ale Americii | 14:39,65 | |
2 | 4 | Mykhailo Romanchuk | Ucraina | 14:40,66 | |
3 | 3 | Florian Wellbrock | Germania | 14:40,91 | |
4 | 6 | Gregorio Paltrinieri | Italia | 14:45,01 | |
5 | 2 | Daniel Jervis | Marea Britanie | 14:55,48 | |
6 | 8 | Kirill Martynychev | COR | 14:55,85 | |
7 | 1 | Felix Auböck | Austria | 15:03,47 | |
8 | 7 | Sergii Frolov | Ucraina | 15:04,26 |