Nina Stojanović
Państwo | Serbia | ||
---|---|---|---|
Data i miejsce urodzenia | 30 lipca 1996 | ||
Wzrost | 176 cm | ||
Gra | praworęczna, oburęczny backhand | ||
Zakończenie kariery | aktywna | ||
Trener | Veljko Radojicic | ||
Gra pojedyncza | |||
Wygrane turnieje | 0 WTA, 11 ITF | ||
Najwyżej w rankingu | 81 (2 marca 2020) | ||
Australian Open | 2R (2021) | ||
Roland Garros | 1R (2020, 2021) | ||
Wimbledon | 1R (2021) | ||
US Open | 1R (2020, 2021) | ||
Gra podwójna | |||
Wygrane turnieje | 2 WTA, 25 ITF | ||
Najwyżej w rankingu | 37 (17 stycznia 2022) | ||
Australian Open | SF (2021) | ||
Roland Garros | 2R (2018, 2020) | ||
Wimbledon | QF (2021) | ||
US Open | 2R (2018, 2021) | ||
|
Nina Stojanović (ser. Нина Стојановић; ur. 30 lipca 1996 w Belgradzie) – serbska tenisistka, reprezentantka kraju w rozgrywkach Pucharu Federacji.
Kariera tenisowa
W karierze zwyciężyła w jedenastu singlowych i dwudziestu pięciu deblowych turniejach rangi ITF. 2 marca 2020 roku zajmowała najwyższe miejsce w rankingu singlowym WTA Tour – 81. pozycję. 17 stycznia 2022 roku osiągnęła najwyższą lokatę w rankingu deblowym – 37. miejsce.
W zawodach cyklu WTA Tour Serbka wygrała dwa turnieje w grze podwójnej z sześciu rozegranych finałów.
Jako juniorka osiągnęła trzy półfinały wielkoszlemowe w grze podwójnej. W 2013 roku dotarła do tej fazy podczas French Open oraz Wimbledonu, natomiast w roku 2014 awansowała do półfinału Australian Open.
W roku 2014 zadebiutowała w reprezentacji Serbii podczas Pucharu Federacji. Startowała wówczas w Grupie Światowej II w rywalizacji deblowej. Jej partnerką była Jovana Jakšić, a serbskie tenisistki pokonały debel kanadyjski w składzie Gabriela Dabrowski i Sharon Fichman.
Historia występów wielkoszlemowych
- Legenda
W, wygrany turniej
F, przegrana w finale
SF, przegrana w półfinale
QF, przegrana w ćwierćfinale
xR, przegrana w x rundzie
Qx, przegrana w x rundzie kwalifikacji
A, brak startu
NH, turniej nie odbył się
Występy w grze pojedynczej
Turniej | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Tytuły | Z–P | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Australian Open | A | A | A | Q1 | A | A | 1R | 2R | Q2 | 0 / 2 | 1 – 2 | |||||||||||||||
French Open | A | A | A | Q1 | A | A | 1R | 1R | A | 0 / 2 | 0 – 2 | |||||||||||||||
Wimbledon | A | A | A | Q1 | A | A | NH | 1R | A | 0 / 1 | 0 – 1 | |||||||||||||||
US Open | A | A | Q1 | Q1 | Q1 | Q3 | 1R | 1R | 0 / 2 | 0 – 2 | ||||||||||||||||
Ranking na koniec roku | 550 | 287 | 142 | 233 | 244 | 86 | 99 | 114 | 0 / 7 | 1 – 7 |
Występy w grze podwójnej
Turniej | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Tytuły | Z-P | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Australian Open | A | A | A | A | 3R | A | 3R | SF | 1R | 0 / 4 | 8 – 4 | |||||||||||||||
French Open | A | A | A | 1R | 2R | A | 2R | 1R | A | 0 / 2 | 2 – 4 | |||||||||||||||
Wimbledon | A | A | A | 1R | A | A | NH | QF | A | 0 / 2 | 2 – 2 | |||||||||||||||
US Open | A | A | A | 1R | 2R | A | A | 2R | 0 / 3 | 2 – 3 | ||||||||||||||||
Ranking na koniec roku | 507 | 200 | 166 | 57 | 72 | 118 | 85 | 40 | 0 / 13 | 14 – 13 |
Występy w grze mieszanej
Turniej | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Tytuły | Z–P | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Australian Open | A | A | A | A | A | A | A | A | 1R | 0 / 1 | 0 – 1 | ||||||||||||||||
French Open | A | A | A | A | A | A | NH | A | A | 0 / 0 | 0 – 0 | ||||||||||||||||
Wimbledon | A | A | A | A | A | A | NH | A | A | 0 / 0 | 0 – 0 | ||||||||||||||||
US Open | A | A | A | A | A | A | NH | A | 0 / 0 | 0 – 0 | |||||||||||||||||
0 / 1 | 0 – 1 |
Finały turniejów WTA
Legenda | |
---|---|
Wielki Szlem | |
Igrzyska olimpijskie | |
WTA Tour Championships | |
2009 – 2020 | |
WTA Premier Mandatory | |
WTA Premier 5 | |
WTA Premier | |
WTA International Series | |
WTA 125K series (2012–2020) | |
od 2021 | |
WTA 1000 (obowiązkowe) | |
WTA 1000 (nieobowiązkowe) | |
WTA 500 | |
WTA 250 | |
WTA 125 |
Gra podwójna 6 (2–4)
Końcowy wynik | Nr | Data | Turniej | Nawierzchnia | Partnerka | Przeciwniczki | Wynik finału |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Finalistka | 1. | 5 maja 2017 | Rabat | Ceglana | Maryna Zanewśka | Tímea Babos Andrea Hlaváčková | 6:2, 3:6, 5–10 |
Finalistka | 2. | 23 lipca 2017 | Gstaad | Ceglana | Viktorija Golubic | Kiki Bertens Johanna Larsson | 6:7(4), 6:4, 7–10 |
Finalistka | 3. | 15 października 2017 | Tiencin | Twarda | Dalila Jakupović | Irina-Camelia Begu Sara Errani | 4:6, 3:6 |
Zwyciężczyni | 1. | 28 lipca 2019 | Jurmała | Ceglana | Sharon Fichman | Jeļena Ostapenko Galina Woskobojewa | 2:6, 7:6(1), 10–6 |
Zwyciężczyni | 2. | 21 maja 2021 | Belgrad | Ceglana | Aleksandra Krunić | Greet Minnen Alison Van Uytvanck | 6:0, 6:2 |
Finalistka | 4. | 18 lipca 2021 | Praga | Twarda | Viktória Kužmová | Marie Bouzková Lucie Hradecká | 6:7(3), 4:6 |
Wygrane turnieje rangi ITF
turnieje z pulą nagród 100 000 $ |
turnieje z pulą nagród 75/80 000 $ |
turnieje z pulą nagród 50/60 000 $ |
turnieje z pulą nagród 25/35 000 $ |
turnieje z pulą nagród 15 000 $ |
turnieje z pulą nagród 10 000 $ |
Gra pojedyncza
Data | Turniej | Naw. | Przeciwniczka | Wynik | |
1. | 28/04/2014 | Szarm el-Szejk | Twarda | Katie Boulter | 3:6, 6:4, 6:3 |
2. | 30/11/2014 | Szarm el-Szejk | Twarda | Anastasija Przybyłowa | 7:6(9), 6:3 |
3. | 20/12/2014 | Navi Mumbai | Twarda | Nateła Dzałamidze | 3:6, 6:1, 6:4 |
4. | 19/06/2016 | Brunszwik | Ceglana | Ekaterine Gorgodze | 6:4, 6:3 |
5. | 30/10/2016 | Liuzhou | Twarda | Jang Su-jeong | 6:3, 6:4 |
6. | 27/05/2018 | Baotou | Ceglana | Xu Shilin | 6:0, 6:4 |
7. | 14/07/2019 | Versmold | Ceglana | Katharina Hobgarski | 6:0, 7:5 |
8. | 01/09/2019 | Changsha | Ceglana | Aleksandrina Najdenowa | 6:1, 6:1 |
9. | 27/10/2019 | Poitiers | Twarda | Ludmiła Samsonowa | 6:2, 7:6(2) |
10. | 20/11/2022 | Szarm el-Szejk | Twarda | Tatiana Prozorova | 7:6(10), 5:7, 6:1 |
11. | 09/06/2024 | Kuršumlijska Banja | Ceglana | Vivian Wolff | 6:2, 6:4 |
Gra podwójna
Data | Turniej | Naw. | Partnerka | Przeciwniczki | Wynik | |
1. | 10/03/2014 | Szarm el-Szejk | Twarda | Ana Veselinović | Dea Herdželaš Natasha Palha | 6:0, 4:6, 10–6 |
2. | 28/04/2014 | Szarm el-Szejk | Twarda | Katie Boulter | Dong Xiaorong Pia König | 6:4, 6:2 |
3. | 05/05/2014 | Szarm el-Szejk | Twarda | Katie Boulter | Jekatierina Kliujewa Sofija Smagina | 6:2, 6:3 |
4. | 12/05/2014 | Szarm el-Szejk | Twarda | Lisa Sabino | Lucy Brown Polina Liejkina | 6:3, 4:6, 10–3 |
5. | 13/09/2014 | Vrnjačka Banja | Ceglana | Dea Herdzelas | Daria Łodikowa Kateryna Sliusar | 6:3, 6:0 |
6. | 01/11/2014 | Oslo | Twarda (hala) | Alexa Guarachi | Maryna Kolb Nadija Kolb | 6:4, 7:6(7) |
7. | 23/11/2014 | Szarm el-Szejk | Twarda | Anna Morgina | Alina Michiejewa Martina Pradová | 5:7, 6:1, 10–3 |
8. | 20/12/2014 | Navi Mumbai | Twarda | Despina Papamichail | Miyabi Inoue Miki Miyamura | 7:6(5), 6:2 |
9. | 27/12/2014 | Pune | Twarda | Anna Morgina | Oksana Kalasznikowa Anastasija Wasyljewa | 7:6(7), 6:4 |
10. | 06/09/2015 | Antalya | Twarda | Despina Papamichail | Cristiana Ferrando Chiara Grimm | 1:6, 6:1, 10–5 |
11. | 04/10/2015 | Clermont-Ferrand | Twarda (hala) | Anastasija Komardina | Elyne Boeykens Eva Wacanno | 6:2, 6:1 |
12. | 18/12/2015 | Navi Mumbai | Twarda | Anna Morgina | Polina Lejkina Lu Jiajing | 6:3, 7:5 |
13. | 27/02/2016 | Moskwa | Twarda (hala) | Anastasija Komardina | Polina Monowa Jana Szyzykowa | 6:7(5), 6:1, 12–10 |
14. | 24/06/2016 | Ystad | Ceglana | Cornelia Lister | Dia Ewtimowa Pia König | 6:4, 6:2 |
15. | 19/11/2016 | Shenzhen | Twarda | You Xiaodi | Han Xinyun Zhu Lin | 6:4, 7:6(6) |
16. | 17/12/2016 | Dubaj | Twarda | Mandy Minella | Hsieh Su-wei Walerija Sawinych | 6:3, 3:6, 10–4 |
17. | 24/06/2017 | Izmir | Twarda | An-Sophie Mestach | Emma Laine Kotomi Takahata | 6:4, 7:5 |
18. | 22/10/2017 | Suzhou | Twarda | Jacqueline Cako | Eri Hozumi Miyu Katō | 2:6, 7:5, 10–2 |
19. | 12/11/2017 | Shenzhen | Twarda | Jacqueline Cako | Shūko Aoyama Yang Zhaoxuan | 6:4, 6:2 |
20. | 28/07/2018 | Praga | Ceglana | Cornelia Lister | Bibiane Schoofs Kimberley Zimmermann | 6:2, 2:6, 10–8 |
21. | 29/09/2018 | Walencja | Ceglana | Irina Chromaczowa | Walendini Gramatikopulu Renata Zarazúa | 6:1, 6:4 |
22. | 02/11/2018 | Pétange | Twarda (hala) | Anastasia Pribylowa | Katarzyna Piter Chantal Škamlová | 2:6, 6:2, 10–8 |
23. | 23/06/2019 | Staré Splavy | Ceglana | Nateła Dzałamidze | Kyōka Okamura Dejana Radanović | 6:3, 6:3 |
Występy w igrzyskach olimpijskich
Gra pojedyncza
Runda | Przeciwniczka | Wynik |
---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, reprezentując państwo Serbia | ||
I runda | Japonia: Nao Hibino | 6:3, 6:3 |
II runda | Grecja: Maria Sakari [14] | 1:6, 2:6 |
Gra podwójna
Runda | Partnerka | Przeciwniczki | Wynik |
---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, reprezentując państwo Serbia | |||
I runda | Aleksandra Krunić | Chiny: Xu Yifan / Yang Zhaoxuan | 6:4, 4:6, 16–18 |
Gra mieszana
Runda | Partner | Przeciwnicy | Wynik |
---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, reprezentując państwo Serbia | |||
I runda | Novak Đoković | Brazylia: Luisa Stefani / Marcelo Melo | 6:3, 6:4 |
Ćwierćfinał | Niemcy: Laura Siegemund / Kevin Krawietz | 6:1, 6:2 | |
Półfinał | Rosyjski Komitet Olimpijski: Jelena Wiesnina / Asłan Karacew | 6:7(4), 5:7 | |
O brązowy medal | Australia: Ashleigh Barty / John Peers | walkower |
Bibliografia
- Profil na stronie WTA [online], Women’s Tennis Association [dostęp 2022-08-19] (ang.).
- Profil na stronie ITF [online], International Tennis Federation [dostęp 2022-08-19] (ang.).
- Profil na stronie Pucharu Billie Jean King [online], Billie Jean King Cup [dostęp 2022-08-19] (ang.).