Svømming under EM i svømmesport 2021 – 50 meter rygg kvinner
Svømming under EM i svømmesport 2021 – 50 meter rygg kvinner | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 50 meter rygg kvinner | ||
Arrangement | Langbane-EM i svømming 2021 | ||
Sted | Budapest i Ungarn | ||
Arena | Danube Arena | ||
Dato | 18. mai (forsøksheat og semifinaler) 19. august (finale) | ||
Deltakere | 54 | ||
Deltakernasjoner | 34 | ||
Vinnertid | 27,36 | ||
Medaljevinnere | |||
Kira Toussaint, Nederland | |||
Kathleen Dawson, Storbritannia | |||
Maaike de Waard, Nederland | |||
Forrige | 2018 | ||
Neste | 2022 |
EM langbane i svømming 2021 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Frisvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
Ryggsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Brystsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Butterfly | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Individuell medley | ||||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
Fristafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
4×200 m | menn | kvinner | ||||
Medleystafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
Mixedstafetter | ||||||
4×100 m | fri | medley |
50 meter ryggsvømming kvinner er en svømmeøvelse som ble arrangert under Langbane-EM i svømming 2021 i Danube Arena i Budapest, Ungarn. Øvelsen blir svømt den 18. og 19. mai 2021.[1][2]
Rekorder
Før mesterskapet var gjeldende rekorder som følger:
Navn | Nasjonalitet | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Liu Xiang | Kina Kina | 26,98 | Jakarta | 21. august 2018 |
Europarekord | Kira Toussaint | Nederland Nederland | 27,10 | Eindhoven | 10. april 2021 |
Mesterskapsrekord | Georgia Davies | Storbritannia Storbritannia | 27,21 | Glasgow | 4. august 2018 |
Følgende ny rekord ble satt under mesterskapet:
Dato | Runde | Navn | Nasjonalitet | Tid | Rekord |
---|---|---|---|---|---|
18. mai | Semifinals | Kathleen Dawson | Storbritannia Storbritannia | 27,19 | MR |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet 18. mai kl. 10:47.[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 6 | Kathleen Dawson | Storbritannia Storbritannia | 27,29 | Q |
2 | 6 | 4 | Kira Toussaint | Nederland | 27,60 | Q |
3 | 4 | 4 | Maaike de Waard | Nederland | 27,84 | Q |
4 | 5 | 4 | Anastasija Fesikova | Russland Russland | 27,86 | Q |
5 | 6 | 3 | Mimosa Jallow | Finland Finland | 27,97 | Q |
6 | 6 | 5 | Caroline Pilhatsch | Østerrike Østerrike | 28,02 | Q |
7 | 6 | 7 | Ingeborg Løyning | Norge | 28,05 | Q, NR |
7 | 4 | 3 | Alicja Tchórz | Polen Polen | 28,05 | Q |
9 | 5 | 2 | Cassie Wild | Storbritannia Storbritannia | 28,11 | Q |
10 | 5 | 6 | Nina Kost | Sveits Sveits | 28,27 | Q |
11 | 5 | 5 | Silvia Scalia | Italia Italia | 28,28 | Q |
12 | 4 | 5 | Simona Kubová | Tsjekkia Tsjekkia | 28,30 | Q |
13 | 6 | 2 | Margherita Panziera | Italia Italia | 28,31 | Q |
14 | 4 | 2 | Anastasiya Shkurdai | Belarus Belarus | 28,33 | Q |
15 | 4 | 7 | Theodora Drakou | Hellas Hellas | 28,39 | Q |
16 | 5 | 3 | Julie Kepp Jensen | Danmark Danmark | 28,40 | Q |
17 | 6 | 1 | Tessa Giele | Nederland Nederland | 28,44 | |
18 | 5 | 7 | Rafaela Azevedo | Portugal Portugal | 28,46 | |
19 | 6 | 8 | Katalin Burián | Ungarn Ungarn | 28,47 | |
20 | 3 | 2 | Ekaterina Avramova | Tyrkia Tyrkia | 28,57 | |
21 | 4 | 6 | Costanza Cocconcelli | Italia Italia | 28,60 | |
22 | 5 | 8 | Fanny Teijonsalo | Finland Finland | 28,64 | |
23 | 4 | 8 | Mireia Pradell | Spania Spania | 28,69 | |
24 | 4 | 0 | Hanna Rosvall | Sverige Sverige | 28,73 | |
25 | 5 | 9 | Nina Stanisavljević | Serbia Serbia | 28,78 | |
26 | 5 | 0 | Anastasiya Kuliashova | Belarus Belarus | 28,79 | |
27 | 5 | 1 | Carlotta Zofkova | Italia Italia | 28,83 | |
28 | 6 | 0 | Jade Smits | Belgia Belgia | 28,85 | |
29 | 2 | 7 | Selen Özbilen | Tyrkia Tyrkia | 28,96 | |
30 | 6 | 9 | Ugnė Mažutaitytė | Litauen Litauen | 29,05 | |
31 | 4 | 9 | Sara Junevik | Sverige Sverige | 29,16 | |
32 | 3 | 9 | Janja Segel | Slovenia | 29,21 | |
33 | 3 | 3 | Lena Grabowski | Østerrike Østerrike | 29,24 | |
33 | 4 | 1 | Nadine Lämmler | Tyskland | 29,24 | |
35 | 2 | 3 | Tatiana Salcuțan | Moldova Moldova | 29,27 | |
36 | 3 | 5 | Zuzanna Herasimowicz | Polen Polen | 29,32 | |
37 | 3 | 7 | Jenny Mensing | Tyskland | 29,37 | |
38 | 3 | 6 | Gerda Szilágyi | Ungarn Ungarn | 29,39 | |
39 | 3 | 1 | Aviv Barzelay | Israel Israel | 29,42 | |
40 | 2 | 4 | Steingerður Hauksdóttir | Island Island | 29,43 | |
41 | 2 | 8 | Eszter Szabó-Feltóthy | Ungarn Ungarn | 29,70 | |
42 | 1 | 4 | Teresa Ivanová | Slovakia Slovakia | 29,84 | |
43 | 2 | 5 | Signhild Joensen | Færøyene | 29,89 | |
44 | 2 | 2 | Tamara Potocká | Slovakia Slovakia | 29,93 | |
45 | 2 | 0 | Ida Liljeqvist | Sverige Sverige | 29,96 | |
46 | 1 | 2 | Ieva Maļuka | Latvia Latvia | 30,00 | |
47 | 3 | 0 | Gabriela Georgieva | Bulgaria | 30,05 | |
48 | 2 | 6 | Laura Bernat | Polen Polen | 30,14 | |
49 | 3 | 8 | Emma Marušáková | Slovakia Slovakia | 30,71 | |
50 | 2 | 9 | Mia Blazevska Eminova | Nord-Makedonia | 30,77 | |
51 | 1 | 5 | Nicola Muscat | Malta Malta | 30,96 | |
52 | 1 | 3 | Eda Zeqiri | Kosovo Kosovo | 31,29 | |
53 | 1 | 6 | Jona Beqiri | Kosovo Kosovo | 32,31 | |
54 - | 2 | 1 | Mónica Ramírez | Andorra Andorra | 98 Diskvalifisert | |
3 | 4 | Panna Ugrai | Ungarn Ungarn | 99 Startet ikke |
Semifinaler
Semifinalene ble avholdt 18 mai fra kl. 18:49.[4]
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Kira Toussaint | Nederland Nederland | 27.22 | Q |
2 | 5 | Anastasia Fesikova | Russland Russland | 27.69 | Q |
3 | 3 | Caroline Pilhatsch | Østerrike Østerrike | 27.81 | q |
4 | 8 | Julie Kepp Jensen | Danmark Danmark | 28.01 | qSO |
5 | 6 | Ingeborg Løyning | Norge Norge | 28.06 | |
6 | 2 | Nina Kost | Sveits Sveits | 28.30 | |
7 | 7 | Simona Kubová | Tsjekkia Tsjekkia | 28.52 | |
8 | 1 | Anastasiya Shkurdai | Belarus Belarus | 29.16 |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Kathleen Dawson | Storbritannia Storbritannia | 27.19 | Q, MR |
2 | 5 | Maaike de Waard | Nederland Nederland | 27.69 | Q |
3 | 3 | Mimosa Jallow | Finland Finland | 27.93 | q |
4 | 2 | Cassie Wild | Storbritannia Storbritannia | 27.98 | q |
5 | 6 | Alicja Tchórz | Polen Polen | 28.01 | qSO |
6 | 1 | Margherita Panziera | Italia Italia | 28.04 | |
7 | 7 | Silvia Scalia | Italia Italia | 28.24 | |
8 | 8 | Theodora Drakou | Hellas Hellas | 28.46 |
Omsvømming
Omsvømmingen ble avholdt 18. mai kl. 20:01.[5]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Julie Kepp Jensen | Danmark Danmark | 28.01 | q |
2 | 5 | Alicja Tchórz | Polen Polen | 28.20 |
Finale
Finalen ble avholdt 19. mai kl. 19:18.[6]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Kira Toussaint | Nederland Nederland | 27.36 | |
02 | 4 | Kathleen Dawson | Storbritannia Storbritannia | 27.46 | |
03 | 6 | Maaike de Waard | Nederland Nederland | 27.74 | |
4 | 1 | Cassie Wild | Storbritannia Storbritannia | 27.85 | |
5 | 3 | Anastasia Fesikova | Russland Russland | 27.90 | |
6 | 8 | Julie Kepp Jensen | Danmark Danmark | 28.01 | |
7 | 7 | Mimosa Jallow | Finland Finland | 28.16 | |
8 - | 2 | Caroline Pilhatsch | Østerrike Østerrike | 98 Diskvalifisert |
Referanser
- v
- d
- r
- 1999: Sandra Völker
- 2000: Nina Zjivanevskaja
- 2002: Nina Zjivanevskaja
- 2004: Ilona Hlaváčková
- 2006: Janine Pietsch
- 2008: Anastasija Zujeva
- 2010: Aljaksandra Herasimenja
- 2012: Mercedes Peris
- 2014: Francesca Halsall
- 2016: Francesca Halsall
- 2018: Georgia Davies
- 2021: Kira Toussaint
- 2022: Analia Pigrée
Autoritetsdata