Robertfesten 2024
Robertfesten 2024 var den 40. utdelingen av den danske Robertprisen og ble arrangert 3. februar 2024. Arrangementet fant sted i Tivoli Hotel & Congress Center i København med Lise Baastrup som programleder.[1][2]
De nominerte ble offentliggjort av Danmarks Film Akademi den 9. januar 2024.[3] Bastarden i regi av Nikolaj Arcel med Mads Mikkelsen og Amanda Collin i hovedrollene, var nominert i fjorten kategorier, blant dem årets danske spillefilm, årets regissør og årets mannlige/kvinnelige hovedrolle.[4]
Blant de nominerte for årets engelskspråklige film var Barbie regissert av Greta Gerwig og Killers of the Flower Moon av Martin Scorsese.[3]
Dronning Margrethe II av Danmark var nominert i kategoriene årets scenograf og årets kostymedesigner for sine bidrag til Netflix-filmen Ehrengard – Forførelsens kunst.[3][5]
Av nominerte TV-serier var Huset og Agent.[3] Sistnevnte er Nikolaj Lie Kaas’ debut som regissør.[6]
Under prisutdelingen vant Bastarden i åtte kategorier, blant dem årets danske spillefilm og årets mannlige hovedrolle.[7] Den vant også Nordisk Film Biografers Publikumspris. Ib-prisen gikk til Sara Stockmann.[8]
Nominerte og vinnere
Vinnerne står først i tabellen og er merket med fet skrift.
Film
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TV
|
|
|
|
|
|
Referanser
- ^ «ROBERT PRISEN 2024: HER ER DE NOMINEREDE» (dansk). idoart.dk. 9. januar 2024. Arkivert fra originalen 10. januar 2024. Besøkt 10. januar 2024.
- ^ Andersen, Caroline (21. januar 2024). «Lise Baastrup i nyt job: Skal være vært for Robert Prisen» (dansk). Billedbladet.dk. Arkivert fra originalen 2. februar 2024. Besøkt 2. februar 2024.
- ^ a b c d «De nominerede til Robert Prisen 2024 er...» (dansk). FilmAkademiet. 9. januar 2024. Arkivert fra originalen 9. januar 2024. Besøkt 9. januar 2024.
- ^ «9 produktioner støttet af Filmpuljen nomineret til Robert Prisen 2024» (dansk). Den Vestdanske Filmpulje. 9. januar 2024. Arkivert fra originalen 10. januar 2024. Besøkt 10. januar 2024.
- ^ Christoffersen, Sabine Dybdahl (9. januar 2024). «Dronning Margrethe er nomineret til to Robert-priser» (dansk). Altinget.dk. Arkivert fra originalen 9. januar 2024. Besøkt 9. januar 2024. «Dronningen er nomineret i kategorierne årets scenograf og årets kostumedesigner til Robert Prisen for hendes bidrag til Netflix-film.»
- ^ Johansson, Susanne (2. juli 2023). «Nikolaj Lie Kaas springer ud som instruktør: Jeg sætter min røv i klaskehøjde» (dansk). B.T. Arkivert fra originalen 11. januar 2024. Besøkt 11. januar 2024.
- ^ «Og Robert Prisen 2024 gik til...» (dansk). FilmAkademiet. 3. februar 2024. Arkivert fra originalen 4. februar 2024. Besøkt 4. februar 2024.
- ^ Petersen, Matilde Teut (3. februar 2024). «Nu uddeles Robert Priserne 2024» (dansk). TV 2. Arkivert fra originalen 4. februar 2024. Besøkt 4. februar 2024.
Eksterne lenker
- «De nominerede til Robert Prisen 2024 er...» (dansk). FilmAkademiet. 9. januar 2024. Arkivert fra originalen 9. januar 2024. Besøkt 9. januar 2024.
- «Og Robert Prisen 2024 gik til...» (dansk). FilmAkademiet. 3. februar 2024. Arkivert fra originalen 4. februar 2024. Besøkt 4. februar 2024.
- v
- d
- r
eller animasjonsfilm
Årets manuskript | Nils Malmros for Skjønnheten og udyret (1984) · Bille August og Bjarne Reuter for Tro, håp og kjærlighet (1985) · Jon Bang Carlsen for Ofelia kommer til byen (1986) · Helle Ryslinge for Flamberede hjerter (1987) · Bille August for Pelle Erobreren (1988) · Åke Sandgren og Stig Larsson for Miraklet i Valby (1990) · Marianne Goldman for Freud flytter hjemmefra (1992) · Bille August for Åndenes hus (1994) · Lars von Trier og Niels Vørsel for Riget (1995) · Carsten Rudolf for Menneskedyret (1996) · Lars von Trier for Breaking the Waves (1997) · Nikolaj Scherfig for Ørnens øye (1998) · Thomas Vinterberg og Mogens Rukov for Festen (1999) · Kim Fupz Aakeson for Den eneste ene (2000) · Lone Scherfig for Italiensk for begyndere (2001) · Ole Christian Madsen og Mogens Rukov for En kærlighedshistorie (2002) · Nils Malmros og John Mogensen for Å kjenne sannheten (2003) · Lars von Trier for Dogville (2004) Dunja Gry Jensen og Henrik Ruben Genz for Frygtelig lykkelig (2009) · Lars von Trier for Antichrist (2010) · Tobias Lindholm og Michael Noer for R (2011) · Lars von Trier for Melancholia (2012) · Tobias Lindholm for Kapringen (2013) · Thomas Vinterberg og Tobias Lindholm for Jakten (2014) |
---|---|
Årets originale manuskript | Anders Thomas Jensen for Brødre (2005) · Anders Thomas Jensen for Adams epler (2006) · Niels Arden Oplev og Steen Bille for Drømmen (2007) · Bo Hr. Hansen for Kunsten å gråte i kor (2008) · Lars von Trier for Nymphomaniac (2015) · Martin Zandvliet for Under sanden (2016) · Søren Sveistrup for Det kommer en dag (2017) · Mads Tafdrup og Christian Tafdrup for En frygtelig kvinde (2018) · Emil Nygaard Albertsen og Gustav Möller for Den skyldige (2019) · May el-Toukhy og Maren Louise Käehne for Dronningen (2020) · Tobias Lindholm og Thomas Vinterberg for Et glass til (2021) · Sara Isabella Jønsson og Lisa Jespersen for Hvor kragerne vender (2022) · Ali Abbasi og Afshin Kamran Bahrami for Holy Spider (2023) · Malou Reymann og Sara Isabella Jønsson for Ustyrlig (2024) |
Årets tilrettelagte manuskript | Nikolaj Arcel og Rasmus Heisterberg for Kongekabalen (2005) · Lærke Sanderhoff og Søren Balle for Klumpfisken (2015) · Anders Thomas Jensen for Skammerens datter (2016) · Tobias Lindholm for Kollektivet (2017) · Bo Hr. Hansen, Amalie Næsby Fick og Philip Einstein Lipski for Den utrolige historien om den kjempestore pæra (2018) · Anders Matthesen for Rutete Ninja (2019) · Anders Thomas Jensen for Ser du månen, Daniel (2020) · Anders Matthesen for Rutete Ninja 2 (2022) · Tea Lindeburg for Du som er i himlen (2023) · Anders Thomas Jensen og Nikolaj Arcel for Bastarden (2024) |
Utdelt som årets engelsk-språklige film 2019–forts. | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2019) · Joker (2020) · 1917 (2021) · Nomadland (2022) · Triangle of Sadness (2023) · Oppenheimer (2024) |
---|---|
Utdelt som årets amerikanske film 1999–2018 | The Truman Show (1999) · The Straight Story (2000) · American Beauty (2001) · Ringenes Herre – Ringens brorskap (2002) · Gosford Park (2003) · The Hours (2004) · Lost in Translation (2005) · Sideways (2006) · Babel (2007) · No Country for Old Men (2009) · Se opp (2010) · Inception (2011) · Drive (2012) · Operasjon Argo (2013) · Gravity (2014) · Boyhood (2015) · Birdman (2016) · The Revenant (2017) · Manchester by the Sea (2018) · |
Utdelt som årets ikke-engelsk- språklige film 2019–forts. | Grensen (2019) · Parasitt (2020) · Portrett av en kvinne i flammer (2021) · De uskyldige (2022) · Verdens verste menneske (2023) · Close (2024) |
---|---|
Utdelt som årets ikke-amerikanske film 1999–2018 | Mitt navn er Joe (1999) · Livet er herlig og Alt om min mor (2000) · Snikende tiger, skjult drage (2001) · Moulin Rouge! (2002) · Den fabelaktige Amélie fra Montmartre (2003) · Good bye, Lenin! (2004) · Ondskapen (2005) · Der Untergang (2006) · De andres liv (2007) · Maria Larssons evige øyeblikk (2009) · Slumdog Millionaire – Han som hadde svar på alt (2010) · An Education (2011) · Kongens tale (2012) · Amour (2013) · Blå er den varmeste fargen (2014) · Turist (2015) · Mamma (2016) · Sauls sønn (2017) · The Square (2018) |
Utdelt som årets utenlandske film 1984–1998 | Sofies valg (1984) · Amadeus (1985) · Falsk som vann (1986) · Mitt liv som hund (1987) · Down by law (1988) · Bagdad Café (1989) · Du skal ikke slå i hjel (1990) · Cinema Paradiso (1991) · Danser med ulver (1992) · Strictly Ballroom (1993) · Piano (1994) · Resten av dagen (1995) · Smoke (1996) · Postmannen (1997) · I blanke messingen (1998) |
Æres-Robert | Erik Rasmussen (1986) · Ebbe Rode (1990) · Jannik Hastrup (1991) · Astrid Henning-Jensen (1994) · Per Holst (1995) · Henning Bahs og Erik Balling (1998) · Henning Moritzen (1999) · Marguerite Viby (2000) · Rolf Konow (2001) · Tove Jystrup (2002) · Kenneth Madsen (2003) · Helle Virkner (2004) · Bent Fabricius-Bjerre (2005) · Kirsten Dalgaard (2006) · Ole Michelsen (2009) · Jette Termann (2010) · Jan Lehmann (2011) · Henning Carlsen (2012) · Ghita Nørby (2013) · Karen Bentzon (2014) · William Friedkin (2014) · Christel Hammer (2015) · Jimmy Leavens (2017) · Tivi Magnusson (2018) · Jørgen Leth (2023) |
---|
Ib-prisen | Ronnie Fridthjof (2013) · Sigrid Dyekjær (2015) · Signe Byrge Sørensen (2016) · Jacob Jarek (2017) · Katja Adomeit (2018) · Per Holst (2019) · Lise Lense-Møller (2021) · Monica Hellström (2022) · Snowglobe (2023) · Sara Stockmann (2024) |
---|---|
Publikumsprisen for spillefilm | Jakten, Yousee og Alle for to (2014) · Fasandreperne (2015) · Under sanden (2016) · En to tre nu (2017) · Alle for tre (2018) · Team Albert (2019) · Ser du månen, Daniel (2020) · Bastarden (2024) |
Go' Seerprisen (publikumspris) | Badehotellet sesong 6 (2020) |
Årets lange novellefilm | På Ama'r (2002) · Begravelsen (2003) · Dykkerdrengen (2004) |
---|---|
Årets korte novellefilm | Blomsterfangen (1997) · Royal Blues (1998) · Solen er så rød (2000) · 2. juledag (2001) · Habibti min elskede (2003) · Lille far (2004) · This is Me Walking (2005) |
Årets lange fiksjons- eller animasjonsfilm | Liv (2007) · Ung mand falder (2008) · En forelskelse (2009) · Bobby (2010) · Limboland (2011) · Min bror Karim (2012) · Sort kaffe & vinyl (2013) · Weekendfar (2014) · Lulu (2015) |
Portaler: Danmark | Film