Melbourne Formel 2 2024
Informasjon | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Løp 3 av 14 i Formel 2-sesongen 2024. | ||||||
| ||||||
Sted | Melbourne, Australia | |||||
Bane | Albert Park 5,278 km | |||||
Sprint løp | ||||||
Dato | 23. mars 2024 | |||||
Distanse | 23 runder / 121.394 km | |||||
Podium | ||||||
1. plass | Roman Staněk | Trident | ||||
2. plass | Dennis Hauger | MP Motorsport | ||||
3. plass | Kush Maini | Invicta Racing | ||||
Raskeste runde | ||||||
Fører | Isack Hadjar | Campos Racing | ||||
Tid | 1:31.573 (runde 16) | |||||
Feature løp | ||||||
Dato | 24. mars 2024 | |||||
Distanse | 33 runder / 174.174 km | |||||
Pole position | ||||||
Fører | Dennis Hauger | MP Motorsport | ||||
Tid | 1:28.694 | |||||
Podium | ||||||
1. plass | Isack Hadjar | Campos Racing | ||||
2. plass | Paul Aron | Hitech Pulse-Eight | ||||
3. plass | Zane Maloney | Rodin Motorsport | ||||
Raskeste runde | ||||||
Fører | Jak Crawford | DAMS Lucas Oil | ||||
Tid | 1:30.961 (runde 33) |
Melbourne FIA Formel 2-runden 2024 var et motorracerarrangement som ble holdt 23. og 24. mars 2024 på Albert Park, Melbourne, Australia. Det var den tredje runden av Formel 2-mesterskapet i 2024, og ble holdt som en støtteserie for Australias Grand Prix 2024.
Klassifisering
Kvalifisering
Pos. | No. | Fører | Konstruktør | Tid | Grid SR | Grid FR |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 11 | Dennis Hauger | MP Motorsport | 1:28.694 | 10 | 1 |
2 | 4 | Andrea Kimi Antonelli | Prema Racing | +0.344 | 9 | 2 |
3 | 22 | Richard Verschoor | Trident | +0.479 | 8 | 3 |
4 | 9 | Kush Maini | Invicta Racing | +0.619 | 7 | 4 |
5 | 5 | Zane Maloney | Rodin Motorsport | +0.680 | 6 | 5 |
6 | 17 | Paul Aron | Hitech Pulse-Eight | +0.691 | 5 | 6 |
7 | 21 | Pepe Martí | Campos Racing | +0.735 | 4 | 7 |
8 | 20 | Isack Hadjar | Campos Racing | +0.776 | 3 | 8 |
9 | 10 | Gabriel Bortoleto | Invicta Racing | +0.808 | 2 | 9 |
10 | 23 | Roman Staněk | Trident | +0.900 | 1 | 10 |
11 | 2 | Zak O'Sullivan | ART Grand Prix | +0.938 | 11 | 11 |
12 | 6 | Ritomo Miyata | Rodin Motorsport | +1.008 | 12 | 12 |
13 | 12 | Franco Colapinto | MP Motorsport | +1.278 | 13 | 13 |
14 | 24 | Joshua Dürksen | PHM AIX Racing | +1.311 | 14 | 14 |
15 | 25 | Taylor Barnard | PHM AIX Racing | +1.538 | 15 | 15 |
16 | 3 | Oliver Bearman | Prema Racing | +1.876 | 16 | 16 |
17 | 15 | Rafael Villagómez | Van Amersfoort Racing | +2.389 | 17 | 17 |
18 | 14 | Enzo Fittipaldi | Van Amersfoort Racing | +2.884 | 18 | 18 |
19 | 16 | Amaury Cordeel | Hitech Pulse-Eight | +3.047 | 19 | 19 |
20 | 8 | Juan Manuel Correa | DAMS Lucas Oil | +3.134 | 20 | 20 |
107% tid: 1:34.902 | ||||||
– | 1 | Victor Martins | ART Grand Prix | Ingen tid1 | 21 | 21 |
– | 7 | Jak Crawford | DAMS Lucas Oil | Ingen tid1 | 22 | 22 |
Source:[1] |
Noter:
- Note 1: - Jak Crawford og Victor Martins klarte ikke å sette en tid innenfor 107%-regelen, men fikk kjøre løpene etter forvalterens skjønn.
Sprint løp
Pos. | No. | Fører | Konstruktør | Runder | Tid/Brøt | Grid | Poeng |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 23 | Roman Staněk | Trident | 23 | 43:59.337 | 1 | 10 |
2 | 11 | Dennis Hauger | MP Motorsport | 23 | +0.349 | 10 | 8 |
3 | 9 | Kush Maini | Invicta Racing | 23 | +1.754 | 7 | 6 |
4 | 12 | Franco Colapinto | MP Motorsport | 23 | +2.393 | 13 | 5 |
5 | 6 | Ritomo Miyata | Rodin Motorsport | 23 | +2.984 | 12 | 4 |
6 | 20 | Isack Hadjar | Campos Racing | 23 | +3.1732 | 3 | 43 |
7 | 1 | Victor Martins | ART Grand Prix | 23 | +3.639 | 21 | 2 |
8 | 2 | Zak O'Sullivan | ART Grand Prix | 23 | +6.615 | 11 | 1 |
9 | 7 | Jak Crawford | DAMS Lucas Oil | 23 | +7.297 | 22 | |
10 | 5 | Zane Maloney | Rodin Motorsport | 23 | +7.921 | 6 | |
11 | 8 | Juan Manuel Correa | DAMS Lucas Oil | 23 | +10.156 | 20 | |
12 | 14 | Enzo Fittipaldi | Van Amersfoort Racing | 23 | +11.864 | PL | |
13 | 25 | Taylor Barnard | PHM AIX Racing | 23 | +15.612 | 15 | |
14 | 3 | Oliver Bearman | Prema Racing | 23 | +16.0954 | 16 | |
15 | 15 | Rafael Villagómez | Van Amersfoort Racing | 23 | +16.269 | 17 | |
16 | 16 | Amaury Cordeel | Hitech Pulse-Eight | 23 | +35.544 | 19 | |
17 | 24 | Joshua Dürksen | PHM AIX Racing | 23 | +44.447 | 14 | |
18 | 17 | Paul Aron | Hitech Pulse-Eight | 23 | +1:12.351 | 5 | |
Ret | 4 | Andrea Kimi Antonelli | Prema Racing | 9 | Spant ut | 9 | |
Ret | 22 | Richard Verschoor | Trident | 9 | Spant ut | 8 | |
Ret | 10 | Gabriel Bortoleto | Invicta Racing | 0 | Kollisjon | 2 | |
Ret | 21 | Pepe Martí | Campos Racing | 0 | Kollisjon | 4 | |
Raskeste runde: Isack Hadjar (Campos Racing) – 1:31.573 (runde 16) | |||||||
Source:[1] |
Noter:
- Note 2: - Isack Hadjar vant opprinnelig sprintløpet, men fikk senere ti sekunders tidsstraff for å ha forårsaket en kollisjon i starten, som eliminerte Gabriel Bortoleto og Pepe Martí. Straffen gjorde at han endte på sjetteplass i den endelige klassifiseringen, med Roman Staněk som arvet seieren.[2]
- Note 3: - Inkludert et poeng for raskeste runde.
- Note 4: - Oliver Bearman endte opprinnelig på åttende plass, men fikk senere ti sekunders straff for å ha tvunget Joshua Dürksen av banen, og falt ham ned til P14 i den endelige klassifiseringen.[2]
Feature løp
Pos. | No. | Fører | Konstruktør | Runder | Tid/Brøt | Grid | Poeng |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 20 | Isack Hadjar | Campos Racing | 33 | 56:42.116 | 8 | 25 |
2 | 17 | Paul Aron | Hitech Pulse-Eight | 33 | +4.454 | 6 | 18 |
3 | 5 | Zane Maloney | Rodin Motorsport | 33 | +9.649 | 5 | 15 |
4 | 4 | Andrea Kimi Antonelli | Prema Racing | 33 | +12.990 | 2 | 12 |
5 | 6 | Ritomo Miyata | Rodin Motorsport | 33 | +13.652 | 12 | 10 |
6 | 22 | Richard Verschoor | Trident | 33 | +18.059 | 3 | 8 |
7 | 15 | Rafael Villagómez | Van Amersfoort Racing | 33 | +23.600 | 17 | 6 |
8 | 1 | Victor Martins | ART Grand Prix | 33 | +25.080 | 21 | 4 |
9 | 3 | Oliver Bearman | Prema Racing | 33 | +29.442 | 16 | 2 |
10 | 7 | Jak Crawford | DAMS Lucas Oil | 33 | +31.199 | 22 | 25 |
11 | 16 | Amaury Cordeel | Hitech Pulse-Eight | 33 | +33.841 | 19 | |
12 | 9 | Kush Maini | Invicta Racing | 33 | +34.041 | 4 | |
13 | 21 | Pepe Martí | Campos Racing | 33 | +34.5946 | 7 | |
14 | 8 | Juan Manuel Correa | DAMS Lucas Oil | 33 | +41.772 | 20 | |
15 | 23 | Roman Staněk | Trident | 33 | +58.194 | 10 | |
16 | 25 | Taylor Barnard | PHM AIX Racing | 33 | +59.319 | 15 | |
17 | 14 | Enzo Fittipaldi | Van Amersfoort Racing | 33 | +1:09.169 | 18 | |
Ret | 11 | Dennis Hauger | MP Motorsport | 9 | Ulykke | 1 | 27 |
Ret | 24 | Joshua Dürksen | PHM AIX Racing | 5 | Kollisjon | 14 | |
Ret | 2 | Zak O'Sullivan | ART Grand Prix | 5 | Kollisjonsskader | 11 | |
Ret | 10 | Gabriel Bortoleto | Invicta Racing | 5 | Hyradulikk | 9 | |
DSQ | 12 | Franco Colapinto | MP Motorsport | 33 | Diskvalifisert8 | 13 | |
Raskeste runde: Jak Crawford (DAMS Lucas Oil) – 1:30.961 (runde 33) | |||||||
Source:[1] |
Noter:
- Note 5: - Inkludert et poeng for raskeste runde.
- Note 6: - Pepe Martí endte opprinnelig på åttendeplass, men fikk senere en 10 sekunders tidsstraff for å ha forårsaket en kollisjon med Oliver Bearman. Som et resultat falt Martí ut av poengene til 13. plass.[3]
- Note 7: - Inkludert to poeng for pole position.
- Note 8: - Franco Colapinto startet ikke startoppsettsprosedyren ved starten av løp 2, som er et brudd på artikkel 1.5.2 i FIA Formel 2 Championships tekniske forskrifter
og artikkel 10.15 i F2 2024 System User Manual. Som førte til at han ble diskvalifisert.[4]
Mesterskapsplassering etter løpet
|
|
- Note: Bare de fem beste plasseringene er inkludert for begge settene.
Se også
Referanser
- ^ a b c «Formula 2 2024 Result for Round 3 : Australia, Melbourne 22-24 March 2024» (engelsk). FIA_F2® - The Official F2® Website. 22. mars 2024.
- ^ a b «Isack Hadjar loses Sprint Race win, Bearman and Crawford also penalised» (engelsk). Fiaformula2.com. 23. mars 2024.
- ^ «Document 55» (PDF) (engelsk). FIA. 24. mars 2024.
- ^ «Document 62» (PDF) (engelsk). FIA. 24. mars 2024.