Medal | Name | Sport | Event |
Gold | Willem Noorduin | Athletics | Men's Shot Put F35 |
Gold | Jan Mulder Pascal Schoots | Cycling track | Men's Individual Pursuit Tandem open |
Gold | Netherlands men's 7-a-side football team
- Carlo Dengerink
- Olaf Donners
- Percy Enser
- Rene Glimmerveen
- Pater Guntlisbergen
- Paul Heersink
- Dirk Hennink
- Olaf Karssen
- Arno de Jong
- Jaap de Vries
- Rudi van Breemen
| Football 7-a-side | Men |
Gold | Alwin de Groot | Swimming | Men's 100 m Backstroke S10 |
Gold | Kasper Engel | Swimming | Men's 100 m Breaststroke SB5 |
Gold | Jurjen Engelsman | Swimming | Men's 100 m Breaststroke SB9 |
Gold | Alwin Houtsma | Swimming | Men's 100 m Freestyle MH |
Gold | Alwin de Groot | Swimming | Men's 100 m Freestyle S10 |
Gold | Alwin de Groot | Swimming | Men's 200 m Medley SM10 |
Gold | Alwin de Groot | Swimming | Men's 400 m Freestyle S10 |
Gold | Alwin Houtsma | Swimming | Men's 50 m Freestyle MH |
Gold | Alwin de Groot | Swimming | Men's 50 m Freestyle S10 |
Gold | Jacqueline Nannenberg | Swimming | Women's 100 m Backstroke S9 |
Gold | Syreeta van Amelsvoort | Swimming | Women's 100 m Butterfly S8 |
Gold | Ricky Molier | Wheelchair tennis | Men's Singles |
Gold | Monique Kalkman-van den Bosch Chantal Vandierendonck | Wheelchair tennis | Women's Doubles |
Gold | Maaike Smit | Wheelchair tennis | Women's Singles |
|
Silver | Jappie Walstra | Archery | Men's Individual W2 |
Silver | Alwin de Groot | Swimming | Men's 100 m Breaststroke SB9 |
Silver | Alwin de Groot | Swimming | Men's 100 m Butterfly S10 |
Silver | Rutger Sturkenboom | Swimming | Men's 100 m Freestyle S9 |
Silver | Jurjen Engelsman | Swimming | Men's 200 m Medley SM10 |
Silver | Rutger Sturkenboom | Swimming | Men's 200 m Medley SM9 |
Silver | Rutger Sturkenboom | Swimming | Men's 50 m Freestyle S9 |
Silver | Syreeta van Amelsvoort | Swimming | Women's 200 m Medley SM8 |
Silver | Petra Reuvekamp | Swimming | Women's 400 m Freestyle S8 |
Silver | Netherlands women's wheelchair basketball team
- Erna Benneker
- Yolanda Broerse
- Jorien Buurman
- Asjoesja Ibrahimi
- Jennette Jansen
- Jozima Mosely
- Ingeborg Tiggelman
- Jaapje de Zeeuw
- Evelina van Leeuwen
- Marja van Leeuwen
- Jeanine van Veggel
- Guda van der Laan
| Wheelchair basketball | Women |
Silver | Monique Kalkman-van den Bosch | Wheelchair tennis | Women's Singles |
|
Bronze | Manfred Kooy | Athletics | Men's 800 m T37 |
Bronze | Willem Noorduin | Athletics | Men's Discus F35 |
Bronze | Joop Stokkel | Equestrian | Mixed Dressage grade III |
Bronze | Jurgen Lentink | Swimming | Men's 100 m Backstroke B3 |
Bronze | Jurjen Engelsman | Swimming | Men's 100 m Backstroke S10 |
Bronze | Jurgen Lentink | Swimming | Men's 100 m Breaststroke B3 |
Bronze | Laurentius van Geel | Swimming | Men's 100 m Breaststroke SB7 |
Bronze | Jurjen Engelsman | Swimming | Men's 100 m Freestyle S10 |
Bronze | Kasper Engel Jurjen Engelsman Rutger Sturkenboom Alwin de Groot Laurentius van Geel | Swimming | Men's 4 × 100 m Medley S7-10 |
Bronze | Gerda Lampers | Swimming | Women's 100 m Breaststroke SB6 |
Bronze | Petra Reuvekamp | Swimming | Women's 100 m Breaststroke SB7 |
Bronze | Syreeta van Amelsvoort | Swimming | Women's 100 m Breaststroke SB8 |
Bronze | Petra Reuvekamp | Swimming | Women's 100 m Freestyle S8 |
Bronze | Harold Kersten | Table tennis | Men's Singles 6 |
Bronze | Gertrudis Laemers | Table tennis | Women's Singles 4 |
Bronze | Ricky Molier Eric Stuurman | Wheelchair tennis | Men's Doubles |
Bronze | Chantal Vandierendonck | Wheelchair tennis | Women's Singles |