Llista de medallistes olímpics de voleibol
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de voleibol:
Medallistes
Categoria masculina
Edició | Or | Argent | Bronze |
1964 Tòquio | Unió Soviètica Ivans Bugajenkovs Nikolay Burobin Yuri Chesnokov Vazha K'ach'arava Valeri Kalachikhin Vitali Kovalenko Staņislavs Lugailo Georgi Mondzolevski Yuriy Poyarkov Eduard Sibiryakov Yuriy Venherovsky Dmitri Voskoboynikov | Txecoslovàquia Milan Čuda Bohumil Golián Zdeněk Humhal Petr Kop Josef Labuda Josef Musil Karel Paulus Boris Perušič Pavel Schenk Václav Šmídl Josef Šorm Ladislav Toman | Japó Yutaka Demachi Tokihiko Higuchi Naohiro Ikeda Toshiaki Kosedo Tsutomu Koyama Masayuki Minami Teruhisa Moriyama Yuzo Nakamura Katsutoshi Nekoda Yasutaka Sato Sadatoshi Sugahara Takeshi Tokutomi |
1968 Ciutat de Mèxic | Unió Soviètica Oļegs Antropovs Ivans Bugajenkovs Volodímir Bieliàiev Volodymyr Ivanov Valeri Kravchenko Yevhen Lapinsky Vasilijus Matuševas Viktor Mikhalchuk Georgi Mondzolevski Yuriy Poyarkov Eduard Sibiryakov Borys Tereshchuk | Japó Naohiro Ikeda Kenji Kimura Isao Koizumi Masayuki Minami Yasuaki Mitsumori Jungo Morita Katsutoshi Nekoda Seiji Oko Tetsuo Sato Kenji Shimaoka Mamoru Shiragami Tadayoshi Yokota | Txecoslovàquia Bohumil Golián Zdeněk Groessl Petr Kop Drahomír Koudelka Josef Musil Vladimír Petlák Antonín Procházka Pavel Schenk Josef Smolka František Sokol Jiří Svoboda Lubomír Zajíček |
1972 Múnic | Japó Yoshihide Fukao Kenji Kimura Masayuki Minami Jungo Morita Yuzo Nakamura Katsutoshi Nekoda Tetsuo Nishimoto Yasuhiro Noguchi Seiji Oko Tetsuo Sato Kenji Shimaoka Tadayoshi Yokota | RDA Horst Hagen Wolfgang Löwe Wolfgang Maibohm Jürgen Maune Horst Peter Eckehard Pietzsch Siegfried Schneider Arnold Schulz Rudi Schumann Rainer Tscharke Wolfgang Webner Wolfgang Weise | Unió Soviètica Viktor Borshch Yefim Chulak Vyacheslav Domani Vladimir Kondra Valeri Kravchenko Yevhen Lapinsky Vladimir Patkin Yuriy Poyarkov Vladimir Putyatov Aleksandr Saprykin Yuri Starunsky Leonid Zayko |
1976 Mont-real | Polònia Bronisław Bebel Ryszard Bosek Wiesław Gawłowski Marek Karbarz Lech Łasko Zbigniew Lubiejewski Mirosław Rybaczewski Włodzimierz Sadalski Edward Skorek Włodzimierz Stefański Tomasz Wójtowicz Zbigniew Zarzycki | Unió Soviètica Vladimir Chernyshov Yefim Chulak Vladimir Dorokhov Aleksandr Ermilov Vladimir Kondra Oleh Molyboha Anatoliy Polishchuk Aleksandr Savin Pāvels Seļivanovs Yuri Starunsky Vladimir Ulanov Vyacheslav Zaytsev | Cuba Alfredo Figueredo Víctor García Diego Lapera Leonel Marshall Ernesto Martínez Lorenzo Martínez Jorge Pérez Antonio Rodríguez Carlos Salas Victoriano Sarmientos Jesús Savigne Raúl Vilches |
1980 Moscou | Unió Soviètica Vladimir Chernyshov Vladimir Dorokhov Aleksandr Ermilov Vladimir Kondra Valeriy Kryvov Fedir Lashchonov Viljar Loor Oleh Molyboha Yuriy Panchenko Aleksandr Savin Pāvels Seļivanovs Vyacheslav Zaytsev | Bulgària Yordan Angelov Dimitar Dimitrov Stefan Dimitrov Stoyan Gunchev Hristo Iliev Petko Petkov Kaspar Simeonov Hristo Stoyanov Mitko Todorov Tsano Tsanov Emil Valtchev Dimitar Zlatanov | Romania Marius Căta-Chiţiga Valter Chifu Laurenţiu Dumănoiu Günther Enescu Dan Gîrleanu Sorin Macavei Viorel Manole Florin Mina Corneliu Oros Nicolae Pop Constantin Sterea Nicu Stoian |
1984 Los Angeles | Estats Units Douglas Dvorak Dave Saunders Steven Salmons Paul Sunderland Rich Duwelius Steve Timmons Craig Buck Marc Waldie Chris Marlowe Aldis Berzins Patrick Powers Karch Kiraly | Brasil Amauri Badalhoca Bernard Bernardinho Domingos Maracanã Fernandão Marcus Vinícius Montanaro Renan Rui William Xandó | Itàlia Franco Bertoli Francesco Dall'Olio Giancarlo Dametto Guido De Luigi Giovanni Errichiello Giovanni Lanfranco Andrea Lucchetta Pier Paolo Lucchetta Marco Negri Piero Rebaudengo Paolo Vecchi Fabio Vullo |
1988 Seül | Estats Units Craig Buck Bob Ctvrtlik Scott Fortune Karch Kiraly Ricci Luyties Douglas Partie Jon Root Eric Sato Dave Saunders Jeff Stork Troy Tanner Steve Timmons | Unió Soviètica Yaroslav Antónov Yuri Cherednik Evgeni Krasilnikov Andrey Kuznetsov Valeri Losev Yuriy Panchenko Igor Runov Yuri Sapega Vladimir Shkurikhin Oleksandr Sorokalet Raimonds Vilde Vyacheslav Zaytsev | Argentina Daniel Castellani Daniel Colla Hugo Conte Juan Cuminetti Esteban de Palma Alejandro Diz Waldo Kantor Esteban Martínez Raúl Quiroga Jon Uriarte Carlos Weber Claudio Zulianello |
1992 Barcelona | Brasil Amauri Carlão Douglas Giovane Janelson Jorge Edson Maurício Marcelo Negrão Paulão Pampa Talmo Tande | Països Baixos Edwin Benne Peter Blangé Ron Boudrie Henk-Jan Held Martin van der Horst Marko Klok Olof van der Meulen Jan Posthuma Avital Selinger Martin Teffer Ronald Zoodsma Ron Zwerver | Estats Units Nick Becker Carlos Briceno Bob Ctvrtlik Scott Fortune Dan Greenbaum Brent Hilliard Bryan Ivie Douglas Partie Bob Samuelson Eric Sato Jeff Stork Steve Timmons |
1996 Atlanta | Països Baixos Peter Blangé Guido Görtzen Rob Grabert Henk-Jan Held Misha Latuhihin Jan Posthuma Brecht Rodenburg Richard Schuil Bas van de Goor Mike van de Goor Olof van der Meulen Ron Zwerver | Itàlia Lorenzo Bernardi Vigor Bovolenta Marco Bracci Luca Cantagalli Andrea Gardini Andrea Giani Pasquale Gravina Marco Meoni Samuele Papi Andrea Sartoretti Paolo Tofoli Andrea Zorzi | Iugoslàvia Vladimir Batez Dejan Brđović Đorđe Đurić Andrija Gerić Nikola Grbić Vladimir Grbić Rajko Jokanović Slobodan Kovač Đula Mešter Žarko Petrović Željko Tanasković Goran Vujević |
2000 Sydney | Iugoslàvia Vladimir Batez Slobodan Boškan Andrija Gerić Nikola Grbić Vladimir Grbić Slobodan Kovač Đula Mešter Vasa Mijić Ivan Miljković Veljko Petković Goran Vujević Igor Vušurović | Rússia Aleksandr Gerasimov Valeri Goryushev Alexey Kazakov Vadim Khamuttskikh Aleksey Kuleshov Evgeni Mitkov Ruslan Olikhver Ilya Savelev Igor Shulepov Sergey Tetyukhin Konstantin Ushakov Roman Iàkovlev | Itàlia Marco Bracci Mirko Corsano Alessandro Fei Andrea Gardini Andrea Giani Pasquale Gravina Luigi Mastrangelo Marco Meoni Samuele Papi Simone Rosalba Andrea Sartoretti Paolo Tofoli |
2004 Atenes | Brasil Anderson Rodrigues André André Heller Dante Giba Giovane Gustavo Maurício Nalbert Ricardinho Rodrigão Sérgio | Itàlia Matej Cernic Alberto Cisolla Paolo Cozzi Alessandro Fei Andrea Giani Luigi Mastrangelo Samuele Papi Damiano Pippi Andrea Sartoretti Venceslav Simeonov Paolo Tofoli Valerio Vermiglio | Rússia Pavel Abramov Sergey Baranov Stanislav Dineykin Andrey Egorchev Aleksey Kazakov Vadim Khamuttskikh Taras Khtey Aleksandr Kosarev Aleksey Kuleshov Sergey Tetyukhin Konstantin Ushakov Aleksey Verbov |
2008 Pequín | Estats Units Lloy Ball Gabe Gardner Tom Hoff Rich Lambourne David Lee Ryan Millar William Priddy Sean Rooney Riley Salmon Clay Stanley Kevin Hansen Scott Touzinsky | Brasil Anderson Rodrigues André André Heller Bruno Dante Marcelinho Giba Gustavo Murilo Rodrigão Samuel Fuchs Sérgio | Rússia Yury Berezhko Sergey Grankin Vadim Khamuttskikh Aleksandr Korneev Aleksandr Kosarev Alexey Kuleshov Maxim Mikhaylov Aleksey Ostapenko Semen Poltavskiy Sergey Tetyukhin Aleksey Verbov Aleksandr Volkov |
2012 Londres | Rússia Nikolay Apalikov Taras Khtey Sergey Grankin Sergey Tetyukhin Alexandr Sokolov Yury Berezhko Aleksandr Butko Dmitriy Muserskiy Dmitriy Ilinikh Maxim Mikhaylov Aleksandr Volkov Aleksey Obmochaev | Brasil Bruno Rezende Wallace de Souza Sidão Leandro Vissotto Giba Murilo Endres Sérgio Santos Thiago Soares Alves Rodrigão Lucão Ricardo Garcia Dante Amaral | Itàlia Luigi Mastrangelo Simone Parodi Samuele Papi Michal Lasko Ivan Zaytsev Dante Boninfante Cristian Savani Dragan Travica Alessandro Fei Emanuele Birarelli Andrea Bari Andrea Giovi |
2016 Rio | Brasil Bruno Rezende Éder Carbonera Wallace de Souza William Arjona Sérgio Santos Luiz Felipe Fonteles Maurício Souza Douglas Souza Lucas Saatkamp Evandro Guerra Ricardo Lucarelli Souza Maurício Silva | Itàlia Pasquale Sottile Luca Vettori Osmany Juantorena Simone Giannelli Salvatore Rossini Ivan Zaytsev Filippo Lanza Simone Buti Massimo Colaci Matteo Piano Emanuele Birarelli Oleg Antonov | Estats Units Matt Anderson Aaron Russell Taylor Sander David Lee Kawika Shoji William Priddy Murphy Troy Thomas Jaeschke Micah Christenson Maxwell Holt David Smith Erik Shoji |
Categoria femenina
Edició | Or | Argent | Bronze |
1964 Tòquio | Japó Yuko Fujimoto Yuriko Handa Sata Isobe Masae Kasai Masako Kondo Katsumi Matsumura Yoshiko Matsumura Emiko Miyamoto Setsuko Sasaki Ayano Shibuki Yoko Shinozaki Kinuko Tanida | Unió Soviètica Antonina Ryzhova Astra Biltauere Ninel Lukanina Lyudmila Buldakova Nelli Abramova Tamara Tikhonina Valentina Kamenek Inna Ryskal Marita Katusheva Tatyana Roshchina Valentina Mishak Lyudmila Gureeva | Polònia Hanna Krystyna Busz Krystyna Czajkowska Maria Golimowska Barbara Niemczyk Krystyna Jakubowska Danuta Kordaczuk Krystyna Krupa Józefa Ledwig Jadwiga Marko Jadwiga Rutkowska Maria Śliwka Zofia Szczęśniewska |
1968 Ciutat de Mèxic | Unió Soviètica Lyudmila Mikhailovskaya Tatyana Veinberga Vera Lantratova Vera Galuskha Tatyana Sarycheva Tatyana Ponyaneva Nina Smoleeva Inna Ryskal Galina Leontyeva Roza Salikhova Valentina Kamenek | Japó Sachiko Fukunaka Makiko Furukawa Keiko Hama Setsuko Inoue Toyoko Iwahara Youko Kasahara Yukiyo Kojima Sumie Oinuma Aiko Onozawa Kunie Shishikura Suzue Takayama Setsuko Yoshida | Polònia Halina Aszkiełowicz Lidia Chmielnicka Krystyna Czajkowska Krystyna Jakubowska Krystyna Krupa Jadwiga Książek Józefa Ledwig Barbara Niemczyk Krystyna Ostromęcka Elżbieta Porzec Zofia Szczęśniewska Wanda Wiecha |
1972 Múnic | Unió Soviètica Lyudmila Borozna Lyudmila Buldakova Vera Galushka Tatyana Gonobobleva Natalya Kudreva Galina Leontyeva Tatyana Ponyaeva Inna Ryskal Roza Salikhova Tatyana Sarycheva Nina Smoleeva Liubov Tiúrina | Japó Makiko Furukawa Keiko Hama Takako Iida Toyoko Iwahara Katsumi Matsumura Sumie Oinuma Mariko Okamoto Seiko Shimakage Michiko Shiokawa Takako Shirai Noriko Yamashita Yaeko Yamazaki | Corea del Nord Hwang He-Suk Jang Ok-Rim Jong Ok-Jin Kang Ok-Sun Kim Zung-Bok Kim Myong-Suk Kim Su-Dae Kim Yeun-Ja Paek Myong-Suk Ri Chun-Ok Ryom Chun-Ja |
1976 Mont-real | Japó Yuko Arakida Takako Iida Katsuko Kanesaka Kiyomi Kato Echiko Maeda Noriko Matsuda Mariko Okamoto Takako Shirai Shoko Takayanagi Hiromi Yano Juri Yokoyama Mariko Yoshida | Unió Soviètica Larisa Bergen Liudmila Chernyshova Olga Kozakova Natalya Kushnir Nina Muradyan Liliya Osadchaya Anna Rostova Lyubov Rudovskaya Inna Ryskal Lyudmila Shchetinina Nina Smoleeva Zoya Yusova | Corea del Sud Baik Myung-Sun Byon Kyung-Ja Chang Hee-Sook Jo Hea-Jung Jung Soon-Ok Lee Soon-Bok Lee Soon-Ok Ma Kum-Ja Park Mi-Kum Yoon Young-Nae Yu Jung-Hyae Yu Kyung-Hwa |
1980 Moscou | Unió Soviètica Elena Akhaminova Elena Andreiuk Svetlana Badulina Liudmila Chernyshova Liubov Kozyreva Lidia Loginova Irina Makogonova Svetlana Nikishina Larisa Pavlova Nadezhda Radzevich Natalia Razumova Olga Solovova | RDA Katharina Bullin Barbara Czekalla Brigitte Fetzer Andrea Heim Ute Kostrzewa Heike Lehmann Christine Mummhardt Karin Püschel Karla Roffeis Martina Schmidt Annette Schultz Anke Westendorf | Bulgària Verka Borisova Tsvetana Bozhurina Rositsa Dimitrova Tanya Dimitrova Maya Georgieva Margarita Gerasimova Tanya Gogova Valentina Ilieva Rumyana Kaisheva Anka Khristolova Sílvia Petrúnova Galina Stancheva |
1984 Los Angeles | R.P. de la Xina Hou Yuzhu Jiang Ying Lang Ping Li Yanjun Liang Yan Su Huijuan Yang Xiaojun Yang Xilan Zhang Rongfang Zheng Meizhu Zhou Xiaolan Zhu Ling | Estats Units Jeanne Beauprey Carolyn Becker Linda Chisholm Rita Crockett Laurie Flachmeier Debbie Green Flo Hyman Rose Magers Kimberly Ruddins Julie Vollertsen Paula Weishoff Susan Woodstra | Japó Yumi Egami Norie Hiro Miyoko Hirose Kyoko Ishida Yoko Kagabu Yuko Mitsuya Keiko Miyajima Kimie Morita Kumi Nakada Emiko Odaka Sachiko Otani Kayoko Sugiyama |
1988 Seül | Unió Soviètica Valentina Ogienko Elena Volkova Marina Kumysh | Perú Luisa Cervera Alejandra de la Guerra Denisse Fajardo Miriam Gallardo Rosa Garcia Sonia Heredia Katherine Horny Natalia Malaga Gabriela Pérez del Solar Cecilia Tait Gina Torrealva Cenaida Uribe | R.P. de la Xina Guo-Jun Li Hong Zhao Yu-Zhu Hou Ya-Jun Wang Xi-Lan Yang Huijuan Su Ying Jiang Yong-Mei Cui Xiao-Jun Yang Mei-Zhu Zheng Dan Wu Yue-Ming Li |
1992 Barcelona | Cuba Regla Bell Mercedes Calderón Magaly Carvajal Marlenis Costa Idalmis Gato Lilia Izquierdo Norka Latamblet Mireya Luis Tania Ortiz Regla Torres | Equip Unificat Valentina Ogienko Natalia Morozova Marina Nikoulina Ielena Tiúrina Irina Smirnova Tatyana Sidorenko Tatiana Menchova Evgenya Artamonova Galina Lebedeva Svetlana Vassilevskaia Elena Tcheboukina Svetlana Koritova | Estats Units Liane Sato Paula Weishoff Yoko Zetterlund Elaina Oden Kimberley Oden Teee Sanders Caren Kemner Ruth Lawanson Tammy Liley Janet Cobbs Tara Cross-Battle Lori Endicott |
1996 Atlanta | Cuba Taimaris Aguero Regla Bell Magaly Carvajal Marlenis Costa Ana Fernandez Mirka Francia Idalmis Gato Lilia Izquierdo Mireya Luis Raisa O'Farrill Yumilka Ruiz Regla Torres | R.P. de la Xina Cui Yong-Mei He Qi Lai Yawen Li Yan Liu Xiaoning Pan Wenli Sun Yue Wang Lina Wang Yi Wang Ziling Wu Yongmei Zhu Yunying | Brasil Ana Ida Alvares Leila Barros Filo Bodziak Hilma Caldeira Ana Connelly Marcia Cunha Virna Dias Ana Moser Ana Sanglard Helia Souza Sandra Suruagy Fernanda Venturini |
2000 Sydney | Cuba Taimaris Aguero Zoila Barros Regla Bell Marlenis Costa Ana Fernandez Mirka Francia Idalmis Gato Lilia Izquierdo Mireya Luis Yumilka Ruiz Martha Sanchez Regla Torres | Rússia Evgenya Artamonova Anastassia Belikova Lioubov Chachkova Ekaterina Gamova Elena Godina Tatiana Gratcheva Natalia Morozova Olga Potachova Inessa Sargsian Elizaveta Tichtchenko Ielena Tiúrina Elena Vassilevskaia | Brasil Leila Barros Erika Coimbra Janina Conceicao Virna Dias Kely Fraga Ricarda Lima Katia Lopes Elisangela Oliveira Walewska Oliveira Karin Rodrigues Raquel Silva Helia Souza |
2004 Atenes | R.P. de la Xina Chen Jing Feng Kun Li Shan Liu Yanan Song Nina Wang Lina Yang Hao Zhang Na Zhang Ping Zhang Yuehong Zhao Ruirui Zhou Suhong | Rússia Evgenya Artamonova Lioubov Chachkova Olga Chukanova Ekaterina Gamova Alexandra Korukovets Olga Nikolaeva Elena Plotnikova Natalia Safronova Marina Sheshenina Irina Tebenikhina Elizaveta Tishchenko Ielena Tiúrina | Cuba Zoila Barros Rosir Calderon Nancy Carrillo Ana Fernandez Maybelis Martinez Liana Mesa Aniara Muñoz Yahima Ortiz Daymi Ramirez Yumilka Ruiz Marta Sanchez Dulce Tellez |
2008 Pequín | Brasil Walewska Oliveira Carolina Albuquerque Marianne Steinbrecher Paula Pequeno Thaisa Menezes Helia Souza Valeska Menezes Fabiana Claudino Welissa Gonzaga Jaqueline Carvalho Sheilla Castro Fabiana de Oliveira | Estats Units Ogonna Nnamani Danielle Scott-Arruda Tayyiba Haneef-Park Lindsey Berg Stacy Sykora Nicole Davis Heather Bown Jennifer Joines Kim Glass Robyn Ah Mow-Santos Kim Willoughby Logan Tom | R.P. de la Xina Wang Yimei Feng Kun Yang Hao Liu Yanan Wei Qiuyue Xu Yunli Zhou Suhong Zhao Ruirui Xue Ming Li Juan Zhang Na Ma Yunwen |
2012 Londres | Brasil Fabiana Claudino Dani Lins Paula Pequeno Adenízia da Silva Thaísa Menezes Jaqueline Carvalho Fernanda Ferreira Tandara Caixeta Natália Pereira Sheilla Castro Fabiana de Oliveira Fernanda Garay | Estats Units Danielle Scott-Arruda Tayyiba Haneef-Park Lindsey Berg Tamari Miyashiro Nicole Davis Jordan Larson Megan Hodge Christa Harmotto Logan Tom Foluke Akinradewo Courtney Thompson Destinee Hooker | Japó Hitomi Nakamichi Yoshie Takeshita Mai Yamaguchi Erika Araki Kaori Inoue Maiko Kano Yuko Sano Ai Otomo Risa Shinnabe Saori Sakoda Yukiko Ebata Saori Kimura |
2016 Rio | R.P. de la Xina Ding Xia Gong Xiangyu Hui Ruoqi Lin Li Liu Xiaotong Wei Qiuyue Xu Yunli Yan Ni Yang Fangxu Yuan Xinyue Zhang Changning Zhu Ting | Sèrbia Tijana Bošković Jovana Brakočević Bianka Buša Tijana Malešević Brankica Mihajlović Jelena Nikolić Maja Ognjenović Silvija Popović Milena Rašić Jovana Stevanović Stefana Veljković Bojana Živković | Estats Units Rachael Adams Foluke Akinradewo Kayla Banwarth Alisha Glass Christa Harmotto Kimberly Hill Jordan Larson Carli Lloyd Karsta Lowe Kelly Murphy Kelsey Robinson Courtney Thompson |