Llista de medallistes olímpics de patinatge de velocitat
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de patinatge de velocitat sobre gel:
Medallistes
Categoria masculina
500 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Chamonix 1924 Detalls | Charles Jewtraw | Oskar Olsen | Roald Larsen |
Clas Thunberg | |||
St. Moritz 1928 Detalls | Bernt Evensen | No entregada | John Farrell |
Clas Thunberg | Jaakko Friman | ||
Roald Larsen | |||
Lake Placid 1932 Detalls | Jack Shea | Bernt Evensen | Alexander Hurd |
Garmisch-Partenkirchen 1936 Detalls | Ivar Ballangrud | Georg Krog | Leo Freisinger |
St. Moritz 1948 Detalls | Finn Helgesen | Ken Bartholomew | no es concedí |
Thomas Byberg | |||
Bob Fitzgerald | |||
Oslo 1952 Detalls | Ken Henry | Don McDermott | Gordon Audley |
Arne Johansen | |||
Cortina d'Ampezzo 1956 Detalls | Yevgeny Grishin | Rafayel Grach | Alv Gjestvang |
Squaw Valley 1960 Detalls | Yevgeny Grishin | Bill Disney | Rafayel Grach |
Innsbruck 1964 Detalls | Terry McDermott | Alv Gjestvang | no es concedí |
Yevgeny Grishin | |||
Vladimir Orlov | |||
Grenoble 1968 Detalls | Erhard Keller | Terry McDermott | no es concedí |
Magne Thomassen | |||
Sapporo 1972 Detalls | Erhard Keller | Hasse Börjes | Valery Muratov |
Innsbruck 1976 Detalls | Yevgeny Kulikov | Valery Muratov | Dan Immerfall |
Lake Placid 1980 Detalls | Eric Heiden | Yevgeny Kulikov | Lieuwe de Boer |
Sarajevo 1984 Detalls | Sergey Fokichev | Yoshihiro Kitazawa | Gaétan Boucher |
Calgary 1988 Detalls | Uwe-Jens Mey | Jan Ykema | Akira Kuroiwa |
Albertville 1992 Detalls | Uwe-Jens Mey | Toshiyuki Kuroiwa| | Junichi Inoue |
Lillehammer 1994 Detalls | Aleksandr Golubev | Sergey Klevchenya | Manabu Horii |
Nagano 1998 Detalls | Hiroyasu Shimizu | Jeremy Wotherspoon | Kevin Overland |
Salt Lake City 2002 Detalls | Casey FitzRandolph | Hiroyasu Shimizu | Kip Carpenter |
Torí 2006 Detalls | Joey Cheek | Dmitry Dorofeyev | Lee Kang-Seok |
Vancouver 2010 Detalls | Mo Tae-Bum | Keiichiro Nagashima | Joji Kato |
Sotxi 2014 Detalls | Michel Mulder | Jan Smeekens | Ronald Mulder |
1000 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Innsbruck 1976 Detalls | Peter Mueller | Jørn Didriksen | Valery Muratov |
Lake Placid 1980 Detalls | Eric Heiden | Gaétan Boucher | Vladimir Lobanov |
Frode Rønning | |||
Sarajevo 1984 Detalls | Gaétan Boucher | Sergey Khlebnikov | Kai Arne Engelstad |
Calgary 1988 Detalls | Nikolay Gulyayev | Uwe-Jens Mey | Igor Zhelezovski |
Albertville 1992 Detalls | Olaf Zinke | Kim Yoon-man | Yukinori Miyabe |
Lillehammer 1994 Detalls | Dan Jansen | Igor Zhelezovski | Sergey Klevchenya |
Nagano 1998 Detalls | Ids Postma | Jan Bos | Hiroyasu Shimizu |
Salt Lake City 2002 Detalls | Gerard van Velde | Jan Bos | Joey Cheek |
Torí 2006 Detalls | Shani Davis | Joey Cheek | Erben Wennemars |
Vancouver 2010 Detalls | Shani Davis | Mo Tae-Bum | Chad Hedrick |
Sotxi 2014 Detalls | Stefan Groothuis | Denny Morrison | Michel Mulder |
1500 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Chamonix 1924 Detalls | Clas Thunberg | Roald Larsen | Sigurd Moen |
St. Moritz 1928 Detalls | Clas Thunberg | Bernt Evensen | Ivar Ballangrud |
Lake Placid 1932 Detalls | Jack Shea | Alex Hurd | Willy Logan |
Garmisch-Partenkirchen 1936 Detalls | Charles Mathiesen | Ivar Ballangrud | Birger Wasenius |
St. Moritz 1948 Detalls | Sverre Farstad | Åke Seyffarth | Odd Lundberg |
Oslo 1952 Detalls | Hjalmar Andersen | Wim van der Voort | Roald Aas |
Cortina d'Ampezzo 1956 Detalls | Yevgeny Grishin | no es concedí | Toivo Salonen |
Yuri Mikhaylov | |||
Squaw Valley 1960 Detalls | Roald Aas | no es concedí | Boris Stenin |
Yevgeny Grishin | |||
Innsbruck 1964 Detalls | Ants Antson | Kees Verkerk | Villy Haugen |
Grenoble 1968 Detalls | Kees Verkerk | Ivar Eriksen | no es concedí |
Ard Schenk | |||
Sapporo 1972 Detalls | Ard Schenk | Roar Grønvold | Göran Claeson |
Innsbruck 1976 Detalls | Jan Egil Storholt | Yuri Kondakov | Hans van Helden |
Lake Placid 1980 Detalls | Eric Heiden | Kay Stenshjemmet | Terje Andersen |
Sarajevo 1984 Detalls | Gaétan Boucher | Sergey Khlebnikov | Oleg Bozhev |
Calgary 1988 Detalls | André Hoffmann | Eric Flaim | Michael Hadschieff |
Albertville 1992 Detalls | Johann Olav Koss | Ådne Søndrål | Leo Visser |
Lillehammer 1994 Detalls | Johann Olav Koss | Rintje Ritsma | Falko Zandstra |
1998 Nagano Detalls | Ådne Søndrål | Ids Postma | Rintje Ritsma |
Salt Lake City 2002 Detalls | Derek Parra | Jochem Uytdehaage | Ådne Søndrål |
Torí 2006 Detalls | Enrico Fabris | Shani Davis | Chad Hedrick |
Vancouver 2010 Detalls | Mark Tuitert | Shani Davis | Håvard Bøkko |
Sotxi 2014 Detalls | Zbigniew Bródka | Koen Verweij | Denny Morrison |
5000 metres
10000 metres
Persecució per equips
Edició | Or | Argent | Bronze |
Torí 2006 Detalls | Itàlia Matteo Anesi Stefano Donagrandi Enrico Fabris Ippolito Sanfratello | Canadà Arne Dankers Steven Elm Denny Morrison Jason Parker Justin Warsylewicz | Països Baixos Sven Kramer Rintje Ritsma Mark Tuitert Carl Verheijen Erben Wennemars |
Vancouver 2010 Detalls | Canadà Mathieu Giroux Lucas Makowsky Denny Morrison | Estats Units Brian Hansen Chad Hedrick Jonathan Kuck Trevor Marsicano | Països Baixos Jan Blokhuijsen Sven Kramer Simon Kuipers Mark Tuitert |
Sotxi 2014 Detalls | Països Baixos Jan Blokhuijsen Sven Kramer Koen Verweij | Corea del Sud Joo Hyong-jun Kim Cheol-min Lee Seung-hoon | Polònia Zbigniew Bródka Konrad Niedźwiedzki Jan Szymański |
Categoria femenina
500 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Squaw Valley 1960 Detalls | Helga Haase | Nataliya Donchenko | Jeanne Ashworth |
Innsbruck 1964 Detalls | Lidiya Skoblikova | Irina Egorova | Tatiana Sídorova |
Grenoble 1968 Detalls | Liudmila Titova | Jenny Fish | no es concedí |
Dianne Holum | |||
Mary Meyers | |||
Sapporo 1972 Detalls | Anne Henning | Vera Krasnova | Liudmila Titova |
Innsbruck 1976 Detalls | Sheila Young | Cathy Priestner | Tatiana Avérina |
Lake Placid 1980 Detalls | Karin Enke | Leah Poulos-Mueller | Natalya Petrusyova |
Sarajevo 1984 Detalls | Christa Rothenburger | Karin Enke | Natalya Shive |
Calgary 1988 Detalls | Bonnie Blair | Christa Rothenburger | Karin Enke |
Albertville 1992 Detalls | Bonnie Blair | Ye Qiaobo | Christa Luding |
Lillehammer 1994 Detalls | Bonnie Blair | Susan Auch | Franziska Schenk |
Nagano 1998 Detalls | Catriona Le May Doan | Susan Auch | Tomomi Okazaki |
Salt Lake City 2002 Detalls | Catriona Le May Doan | Monique Garbrecht-Enfeldt | Sabine Völker |
Torí 2006 Detalls | Svetlana Zhurova | Wang Manli | Ren Hui |
Vancouver 2010 Detalls | Lee Sang-Hwa | Jenny Wolf | Wang Beixing |
Sotxi 2014 Detalls | Lee Sang-Hwa | Olga Fatkulina | Margot Boer |
1000 metres
1500 metres
3000 metres
5000 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Calgary 1988 Detalls | Yvonne van Gennip | Andrea Ehrig | Gabi Zange |
Albertville 1992 Detalls | Gunda Niemann | Heike Warnicke | Claudia Pechstein |
Lillehammer 1994 Detalls | Claudia Pechstein | Gunda Niemann | Hiromi Yamamoto |
Nagano 1998 Detalls | Claudia Pechstein | Gunda Niemann-Stirnemann | Liudmila Prokasheva |
Salt Lake City 2002 Detalls | Claudia Pechstein | Gretha Smit | Clara Hughes |
Torí 2006 Detalls | Clara Hughes | Claudia Pechstein | Cindy Klassen |
Vancouver 2010 Detalls | Martina Sáblíková | Stephanie Beckert | Clara Hughes |
Sotxi 2014 Detalls | Martina Sáblíková | Ireen Wüst | Carien Kleibeuker |
Persecució per equips
Edició | Or | Argent | Bronze |
Torí 2006 Detalls | Alemanya Daniela Anschütz-Thoms Anni Friesinger Lucille Opitz Claudia Pechstein Sabine Völker | Canadà Kristina Groves Clara Hughes Cindy Klassen Christine Nesbitt Shannon Rempel | Rússia Yekaterina Abramova Varvara Barysheva Galina Likhachova Yekaterina Lobysheva Svetlana Vysokova |
Vancouver 2010 Detalls | Alemanya Daniela Anschütz-Thoms Stephanie Beckert Anni Friesinger Katrin Mattscherodt | Japó Masako Hozumi Nao Kodaira Maki Tabata | Polònia Katarzyna Bachleda Katarzyna Woźniak Luiza Złotkowska |
Sotxi 2014 Detalls | Països Baixos Lotte van Beek Marrit Leenstra Jorien ter Mors Ireen Wüst | Polònia Katarzyna Bachleda-Curuś Natalia Czerwonka Katarzyna Woźniak Luiza Złotkowska | Rússia Olga Graf Yekaterina Lobysheva Yekaterina Shikhova Yuliya Skokova |
Programa eliminat
Combinada masculina
Edició | Or | Argent | Bronze |
Chamonix 1924 Detalls | Clas Thunberg | Roald Larsen | Julius Skutnabb |
Vegeu també
Enllaços externs
- Cercador Olímpic (anglès)
- www.sports-reference.com - patinatge de velocitat Arxivat 2008-12-26 a Wayback Machine.